Rus-Türk ortak devriyesi gerçekleşti

Rojava’nın Kobani kentinde 110’uncu Rus-Türk ortak devriyesi gerçekleştirildiği bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), bugün Kobani’de Rus-Türk ortak devriyesinin 110’nuncusunun gerçekleştiğini duyurdu.

Sekiz askeri araçtan oluşan ortak devriye, Rus helikopterlerinin bölge üzerinde uçtuğu Kobani kırsalındaki birkaç köyü gezdi.

Rus askeri polisi ile Türk ordusunun gerçekleştirdiği ortak devriye, Kobani kentinin 20 km batısında yer alan Eşme köyünden başlayarak kente 4 km mesafedeki Til Şiir köyünde son buldu.

SOHR’ye göre, devriye Grê Sipî (Tel Abyad) kırsalındaki Xanah köyü ile Kurah, Cishan, Xarabisan Tahtani ve Baghdik köylerini gezdi.

Ortak devriye daha sonra Baxdik, Xarabisan Tahtani, Halakya, Telk ve Boztaba köylerinden geçerek Eşme köyündeki hareket noktasına geri geldi.

Edilen bilgilere göre devriyeye katılan TSK’ya ait zırhlı araçlar Türkiye sınırına, Rus askeri zırhlı konvoyu ise Kobani’nin güneyindeki Sirin askeri üssüne döndü.

En son 22 Ağustos’ta Kobani’de Rus-Türk ortak devriyesi gerçekleşmişti. Devriyenin geçiş güzergahı esnasında bir grup konvoyu taşlayarak protesto etmiş, Rus askeri polisi göstericilerin üzerine biber gazı sıkmış ve ateş açmıştı.

Ekim 2019’daki Soçi Mutabakatı çerçevesinde Rojava’nın bazı bölgelerinde Rus-Türk ortak devriyeleri gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştı.