Rus Senatör: Kürt gruplarla ilgili bir şüphe varsa müzakere edilmeli

Rus Senatör Vladimir Cabarov, Türkiye’nin Kuzey Syriye’ye operasyona başlama olasılığının müzakerelere konu olmasını, müzakerelerde Ankara’nın Kürt grupların güvenli bölgeden çekileceğine dair ikna edilmesi gerektiğini söyledi.

Vladimir Cabarov, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Rusya ve ABD, YPG öncülüğündeki SDG’nin güvenli bölgeden çıkarılacağına dair vaatlerini yerine getirmezse Rojava’da operasyona yeniden başlayacağına dair açıklamasını değerlendirdi.

“Çavuşoğlu’nun sözünü ettiği, Ankara’nın operasyona yeniden başlama ihtimalinin müzakere konusu edileceğini düşünüyorum” diyen Cabarov, sözlerine şunları ekledi:

“Bu müzakerelerde Türkiye’nin Kürt grupların güvenli bölgeden çıkarılacağına dair şüphelerinin giderilmesi gerek. Eğer şüpheler varsa, bunlar müzakere yoluyla çözülmeli.

Bu Türkiye ile Suriye askerleri arasında bir çatışma olmasını engellemek için gereklidir. Rusya bir şey için söz verdiyse, verdiği sözü tutar. Buna Kürt grupların çekilmesini sağlamak da dahil. ABD adına bir şey söyleyemem.”

SDG’li komutanlar daha önce yaptıkları açıklamada, ateşkese rağmen Türkiye’nin desteklediği ve eski adı ÖSO olan Suriye Milli Ordusu’nun Kuzey Suriye’ye saldırılarının sürdüğü belirtilmişti. Beraberinde ise Türk yetkililer, SDG’lilerin bölgede taciz ateşleri yaptığını savunmuştular.