Rus Dışişleri’nden ciddi suçlama: BBC’nin uydurma haberlerini değerlendirmeye tabi tutun

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, İngiliz toplumunun, ‘uydurma haberler’ yayarak Fransa’daki protestolarda ‘Rus izi’ aramakla meşgul BBC kanallarının bu faaliyetlerini değerlendirmeye tabi tutmasını istedi.

Rossiya 24 televizyonuna açıklamalarda bulunan Rus Dışişleri Sözcüsü, İngiltere’nin Rus medya kuruluşlarını düzenli olarak propaganda yapmakla suçladığına, ancak bunu destekleyecek hiçbir kanıt sunmadığına, aynı zamanda Londra’nın sürekli olarak ‘toplumun sesi’ hakkında açıklamalar yaptığına dikkat çekti.

İngiltere İletişim Kurumu’nun (Ofcom) İngiliz kamuoyundan bu yönde şikayet aldıklarını iddia ederek Rus medya organlarına yayıncılık kurallarını çiğnedikleri gerekçesiyle sürekli soruşturma açtığını hatırlatan Zaharova, Ofcom’un suçlamalarının olgusal temeli olmadığını belirterek şöyle devam etti: “İngiliz medya regülatörlerine ve İngiliz toplumuna bir sorum olacak: Kendi kamusal televizyon ve radyo çalışanlarının giriştikleri faaliyetlerle ilgili olguların derlemesini nasıl değerlendirirler acaba?”

“BBC gazetecilerinin girdiği faaliyetleri İngiliz kamuoyu nasıl değerlendirir acaba? BBC’nin toplumdan alınan harçlarla finanse edildiğini hatırlatırım. Gazetecilikle hiçbir ilgisi olmayan bu yaklaşımı nasıl değerlendiriyorlar acaba?”

İngiltere ile Fransa’nın hala Avrupa Birliği’nde (AB) olduklarını ve ortak dış politika yürüttüklerini, dolayısıyla gazetecilik standartları dahil bir çok standartın bu iki ülkede aynı olduğunu söyleyen Zaharova, şöyle konuştu:

“Kendi komşularına yönelik nasıl bu tür şeylerle uğraşabilirler? Sanki insanlar sokaklara dökülmüyormuş da duruma müdahale eden ve Sarı Yelekler hareketinin tamamını yaratan, üstelik uygulamaya da koyan ‘Moskova’nın eliymiş’ gibi?”

Zaharova, ‘yayıncılık örneği olarak tarafsız ve bağımsız yaklaşımı, profesyonelliği öne çıkardığını’ iddia eden BBC’de çalışan gazetecilerin haber ilkesini ayaklar altına alan bir tutum içerisinde olduklarını ifade etti.