Ruhani’den Trump’a açık tehdit!

Haber Merkezi I İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD Başkanı Donal Trump’a çağrıda bulundu.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani yaptığı açıklamada, 2015 yılında İran ile P5+1 ülkeleri arasında imzalanan nükleer anlaşmadan ABD’nin çekilmesi durumunda Washington yönetiminin ve Trump’ın anlaşmadan çekilme kararının doğuracağı ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalmaya hazırlıklı olması gerektiğini belirtti.

İran Devlet Televizyonunda konuşan Ruhani, Beyaz Saray’ın anlaşma uyarınca görevlerini yerine getirmemesi durumunda, İran Hükümeti’nin buna çok sert tepki vereceğini de sözlerine ekledi.

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamalarda  “antlaşmanın korkunç kusurlarını düzeltmek” için mayıs ayını son tarih olarak belirlemişti. Trump, kendinden önceki başkan Barack Obama döneminde İran ile P5+1 ülkeleri arasında imzalanan anlaşma ile ilgili nihai kararını 12 Mayısta vereceğini açıklamıştı. Buna karşılık, üç Avrupa imzacısı – Fransa, İngiltere ve Almanya, Tahran’ın balistik füze programında Suriye hükümetine destek verdiği için İran’a karşı yeni AB yaptırımlarını önermişti.

12 Mayıs’ta Trump, İran’la yapılan nükleer anlaşmaya devam edip etmeme kararını açıklayacak.