Ruhani: Batı, nükleer anlaşmanın çöküşünden pişman olacak

Haber Merkezi  I  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’yi, Tahran’ın füze programını bahane ederek 2015 anlaşmasını sabote etmekle suçluyor.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Rouhani, Batı’nın tarihi anlaşmayı sabote etmeye çalışan ABD birlikte hareket ettiğini, Batılı ülkelerin nükleer anlaşmanın çöktüğü gün “pişmanlık” yaşayacağını belirtti.

Rouhani ‘nin bu açıklaması, İran’ın ülkenin balistik füze programını sonlandırma baskısına meydan okuyacağı yönünde yorumlandı.

ABD Başkanı Donald Trump, İran’ı, 2015 yılında imzalanan orijinal antlaşmayı yeniden müzakere etmeye çağırmıştı. İran, Trump’ın nükleer anlaşmadaki değişiklik çağrısını reddetti.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile Pazartesi günü Tahran’da gerçekleşen görüşme sonrasında, İran’ın “olumsuz” sonuçlara hazır olduğunu, müzakerelerin ve diplomasinin anlaşmayı kurtarmak için en iyi seçenek olmaya devam ettiğini söyledi.

“Anlaşmaya imza atan herkes, müzakerelerin ve diplomasinin sorunların çözümünde en iyi yol olduğunu dünyaya ispatlayacaktır.” dedi.

Ruhani, anlaşmanın imzacılarının tamamının,taahhütlerini yerine getirmekle sorumlu olduğunu vurguladı ve İran’ın sözleşmeyi ihlal eden ilk ülke olmayacağını belirtti.