RTÜK, HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın konuk olduğu program nedeniyle, FOX TV hakkında inceleme başlattı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın konuk olduğu program nedeniyle, FOX TV hakkında inceleme başlattı.

Başak Demirtaş, bugün; Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu “Çalar Saat” isimli programa katılmıştı. RTÜK, yayınla ilgili Fox TV hakkında inceleme başlatıldığını duyurdu.

RTÜK’ün kurumsal Twitter hesabından yapılan açıklama şöyle:

“FOX yayın kuruluşunda bugün gerçekleşen bir programda konuk Başak Demirtaş’ın sözleri ve açıklamaları nedeniyle 6112 sayılı Kanun çerçevesinde inceleme başlatılmıştır.”

Ne demişti?

Başak Demirtaş programda şu ifadeleri kullanmıştı:

“Selahattin çok kitap okuyor, okuduğu kitaplardan beğendiklerini bizlere gönderiyor, kızlarla birlikte biz de okuyoruz. Pandemiden önce ayda üç defa kapalı, bir defa açık görüş yapabiliyorduk ama 19 aydır açık görüş yapamıyoruz. Kızlarımız babalarına 19 aydır sarılamadılar. Ayda sadece iki kez kapalı görüş yapabiliyoruz. Bunu anlamak mümkün değil. Üzülerek söylüyorum, durum bir keyfiyete dönüştü. Selahattin ile ikimiz de iki aşılıyız. Açık görüş yapabilecek durumdayız ama kapalı görüş bile ayda sadece iki defa. Bunun hiçbir açıklaması olamaz. Adalet Bakanı’na seslenmek istiyorum, neden görüş hakkımız halen kısıtlanıyor?

Selahattin kişisel bir mesele yüzünden içeride değil. Derdimiz Türkiye. Türkiye’ye demokrasi ve barış gelmesi için mücadele ediyor, ediyoruz. Selahattin ile pazartesi görüştük, gayet iyiydi. Morali yüksek ve umutlu. Umutsuz olmak için hiçbir neden yok bence de. Özgür bir Türkiye için bu bedele değer diye düşünüyorum. Sadece bizim değil, cezaevlerindeki tüm siyasi tutsakların ödedikleri bedele değer.

Selahattin hiç öfkeli değil. Çocuklara mektuplarında da hep yazıyor, onlar genç ve bu haksızlıkları bizlere yapanlara karşı duyguları daha yoğun olabilir ama Selahattin, öfkelensek bile kindar olmayalım diye kızlara öğüt veriyor.

“Hiçbir zaman, dışarıda olsaydım daha iyiydi demedi”

Selahattin hiçbir zaman, dışarıda olsaydım daha iyiydi demedi. Biz de hiç demedik. Kürt iseniz ve biraz da muhalifseniz bunun bedeli oluyor maalesef. Selvi Kılıçdaroğlu ve Dilek İmamoğlu ile konuşuyoruz. Özel günlerde, zor zamanlarda birbirimize dayanışma duygularımızı iletiyoruz. Son olarak dün konuştum her ikisiyle de.

“AİHM’in derhal serbest bırakılmalı kararı var”

Selahattin’in suçsuz olduğu ve derhal serbest bırakılması kararı var. Ancak bu karara uyulmadı. Bu inanılır gibi değil. Ülkeyi yönetenler istedi diye Selahattin içeride, bir suçu olduğu için değil. AİHM kararları bağlayıcıdır. Anayasamızın 90. maddesinde bu açıkça belirtiliyor. Dolayısıyla kararın derhal uygulanması gerekiyor ama Türkiye’de yargı bağımsız değil.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Büyük Daire kararının nasıl uygulanacağını takip ediyor. Türkiye’ye birtakım ödevler verdi. Kararın uygulanması için bir eylem planı, bir yol haritası istedi. Süre 22 Haziran 2021’de doldu, Bakanlar Komitesi bir ek süre verdi, 30 Eylül. Dedi ki, ben sana ödev verdim, ödeviniz yapmadın, ek süre veriyorum. 30 Eylül 2021, o ek süreydi.”