RSF: Gazeteciler için en tehlikeli ülkeleri açıkladı

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), son yirmi yılda toplam yaklaşık 600 gazetecinin öldürüldüğü Irak ve Suriye’de en yüksek gazeteci ölümlerini kaydedildiğini söyledi.

RSF, 2003 yılından bu yana dünya çapında 1.668 gazetecinin öldürüldüğünü belirterek, bunların yaklaşık 600’ünün sadece Irak ve Suriye’de öldürüldüğünü kaydetti.

Örgüt tarafından yapılan bir basın açıklamasında “Son yirmi yılda, medya ölümlerinin yüzde 80’i 15 ülkede meydana geldi. En yüksek ölü sayısına sahip iki ülke, son 20 yılda öldürülen toplam 578 gazeteciyle Irak ve Suriye, yani dünya çapındaki toplamın üçte birinden fazlası. Onları Afganistan, Yemen ve Filistin takip ediyor” ifadeleri kullanıldı.

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) Kasım ayında, Irak ve Suriye’nin gazetecileri öldürenlerin cezasız kalmaya devam ettiği ilk beş ülke arasında yer almaya devam ettiğini açıklamıştı.

Suriye on yılı aşkın bir süredir iç savaş yaşıyor. Sadece gazeteciler için değil, aktivistler için de tehlikeli bir yer olarak görülüyor, özellikle kuzeybatı kasabalarındaki isyancıların kontrolündeki bölgelerde.

Irak’taki protesto hareketinin Ekim 2019’da ülkenin orta ve güney bölgelerinde patlak vermesinden bu yana Irak’taki gazeteciler hedef alındı. Gösteriler başladığından beri çok sayıda kişi tutuklandı, kaçırıldı ve vurularak öldürüldü. Milis grupları gazetecileri tehdit etmek ve öldürmekle suçlanıyor.