Rojava ve Türkiye’den saldırılarla ilgili açıklamalar

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ve Rojava Özerk Yönetimi, Kobani ile çevresine düzenlenen bombardıman ile Urfa Birecik’teki sınır karakoluna düzenlenen saldırıya ilişkin açıklama yaptı.

TSK bu sabah saatlerinde Rojava’nın Urfa’ya sınır Kobani kent merkezi ile çevresini ve bir çok bölgeyi ateş destek vasıtası ile bombalamaya başladı.

Öte yandan Urfa’nın, Birecik ilçesindeki Çiçekalan Hudut Karakolu’na sabah saatlerinde roketli saldırı düzenlendi. Saldırıda 1 asker hayatını kaybederken, 4 asker ise yaralandı.

Saldırılara ilişkin MSB ve Rojava Özerk Yönetiminden ayrı ayrı açıklamalar geldi.

MSB: Saldırıya karşılık verildi

MSB’den yapılan açıklamada Kobani’den, Urfa’nın Birecik ilçesinde bulunan karakola roketli saldırı düzenlediği belirtildi. Açıklamaya göre; saldırıda Top.Uzm.Çvş. Uğurcan Cirnooğlu hayatını kaybetti, 4 asker ise yaralandı. Yaralı askerler, ilk müdahalelerin ardından bölgeden tahliye edilerek helikopterle Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.

MSB açıklamasında TSK’nın saldırıya karşılık verdiğini belirtilerek “Sanlıurfa sınır hattına teröristlerce düzenlenen saldırının ardından belirlenen hedeflerin vuruldu. 13 teröristin etkisiz hale getirildiği” denildi.

Açıklamada bölgedeki operasyonların devam ettiği kaydedildi.

Rojava yönetimi: 1 çocuk yaşamını yitirdi, 4 sivil yaralandı

Öte yandan Rojava yönetiminden yapılan açıklamada ise Kobani’ye yönelik bombardımanda bir çocuğun yaşamını yitirdiği, 4 sivilin ise yaralandığı belirtildi.

Saldırıya ilişkin yazılı açıklama yapan Fırat Bölgesi Özerk Yönetimi,  TSK güçlerinin Kobani’nin doğusundaki Xirabîsan, Qeremox, Goran, Hîho, Elîşar, Mersmîl (Merc Îsmaîl) köyünü ve Kobani kent merkezinin doğusundaki Kaniya Kurdan mahallesini bombaladığını duyurdu.

Fırat Bölgesi Özerk Yönetimi açıklamasında “Türk devleti Kobani kentinin doğu ve batı köylerini bombalıyor ve bunun sonucunda bir çocuk şehit düştü 4 yurttaşta yaralandı. Bombardıman halen devam ediyor” ifadelerine yer verildi.

Açıklamaya göre; Kobani’nin batısında bulunan Zorava köyüne yapılan bombardımanda Abid Muhammed Hacı isimli 12 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti. Seftik köyündeki bombardımanda ise Abid Xelef (40), Merwa Hemdo (40),  Xelîl Cîhad Şêxo (2) ve  Ela İbo (19) isimli siviller yaralandı.

Fırat Bölgesi Özerk Yönetimi, bölgedeki garantör ülkelerden Rusya ve Uluslararası koalisyonun bölgeyi koruması çağrısında bulundu.

Rojava’nın birçok bölgesi eş zamanlı bombalandı

Rojava kaynaklarının bildirdiğine göre TSK Kobani’nin yanı sıra Rojava’nın bir çok bölgesini bombalıyor.

Rojava kaynakları TSK’nın Kamişlo’nun Tirbespiye ilçesinin batısında bulunan Rutan köyündeki, Süryani güçlerine ait Sotoro Güçleri Akademisinin çevresi bombaladığını duyurdu.

Haseke’nin Zirgan ilçesine yönelik yapılan bombardımanda, Temim Feysel Hamid (11) adlı çocuk yaralandı.

Til Temir ilçesinin batısında bulunan Guzeliyê, Til Leben, Um Xêr, asuru köyü olan Til Tawîl, Selmase ve Tawîle köyü bombalandı.

Rojava yönetimine bağlı medyaya göre, Türkiye destekli grupların hakimiyetindeki Gire Spi bölgesinden, Gire Spi’nin batısındaki Erida, Leqliqo, Sawan, Xirbet Beqir, Goberlik köyleri ağır silahlarla hedef alındı.

Cerablus’un karşısında ve Fiıat suyunun doğusunda bulunan Yukarı Şexler kasabasını bombaladı.

TSK, Minbic’in Kuzeydoğusunda bulunan Cat, Masi, Hoşeriye köylerini havan toplarıyla bombaladı.

Öte yandan  Afrin’in Şerewa ilçesine bağlı Bene, Soxanek ve Qinetra köyleri bombalandı.