Rojava’dan Şam’a sert yanıt: İhanetten vazgeçin!

Rojava yönetimi, Suriye hükumetinin “Haseke’de ‘savaş suçu işleniyor” açıklamasına sert tepki göstererek, Şam hükümetinin açıklamalarını “komik” diye nitelendirdi.

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı, Haseke’de IŞİD’in hapishane saldırısının ardından Suriye Demokarik Güçleri’nin başlattığı operasyonlara ilişkin bir açıklama yaptı.

ABD kuvvetlerinin desteği ile gerçekleştirilen operasyonda Haseke’de SDG ile IŞİD arasında yaşanan çatışmalarda sivillere yönelik “katliamlar” yaşandığı ve “büyük altyapı yıkımına neden olduğu öne sürülen açıklamada, kentte yaşananların “savaş suçu” kapsamına girdiği belirtildi.

“Başta hava kuvvetleri olmak üzere Amerikan işgal güçleri, bu vilayette masum sivillerin hayatına mal olan bu suçlara barbarca iştirak etmiştir” denilen açıklamada, sivillerin evlerini terk etmeye zorlandığı iddia edildi.

ABD ve Türk kuvvetlerinin Rojava ve Suriye topraklarından çekilmesini talep edilen Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, “ABD güçlerinin ve DSG milislerinin yaptıklarını savaş suçu ve insanlığa karşı suç teşkil eden eylemler olarak değerlendiriyoruz” ifadelerine yer verildi.

Özerk Yönetim’den yanıt

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Dış İlişkiler Dairesi de Şam’ın açıklamasına yazılı bir açıklama ile yanıt verdi.

Suriye’de 10 yılını geride bırakan insani, siyasi ve ekonomik krizden Şam hükümetinin sorumlu tutulduğu açıklamada, Suriye halkının bu nedenle dünyanın farklı ülkelerine göç etmek zorunda kaldığı, ülkenin alt yapısının tamamı çöktüğü ve Suriye topraklarının bir kısmının Türkye tarafından “işgal edildiği” ifade edildi.

“Görüyoruz ki Suriye rejimi akılsızca ve şovenist bir şekilde, terörle mücadele eden güçlere saldırmaya devam ediyor” denilen açıklamada, SDG’nin “layık olmadığı suçlarla itham edildiği” belirtildi.

 “Rejim, binlerce çetenin kaldığı bir cezaevine saldıran çetelere karşı gösterilen direnişi ‘savaş suçu’ olarak görüyor. 2015 yılında rejim ve ordusu 100 teröristin saldırısında aynı cezaevini terk ederek kaçmıştı. Rejimin kaçtığı bu cezaevi YPG ve YPJ tarafından özgürleştirildi” sözlerine yer verilen açıklamanın devamında, şunlar belirtildi:

“Rejim DAİŞ’i tercih etti”

“Rejimin Dışişleri Bakanı Feysel Miqdad’ın açıklamaları en basit tanımıyla komiktir. Rejimin bugün sorgulaması gereken şey; Suriye’de 10 yıldır yaşanan kriz, bu süreçte işlenen suçlar, insanların katledilmesi ve göç ettirilmesiydi. Keşke rejimin bu açıklamalarının temelinde Suriye halkının çıkarları olsaydı. Hesekê’nin Suriye’nin bir kenti olduğunu ve DAİŞ’e karşı savaştığını unutmuşlar. Hesekê’de DAİŞ’e karşı savaşanlar Suriye’nin evlatlarıdır. Ancak görünen o ki, rejimin Özerk Yönetim ile diyaloglardaki başarısızlığını ve Özerk Yönetim’in bölgeye hakim olma başarısını görmezden gelmek için DAİŞ’i tercih etti.

Sorumsuzca yapılan bu açıklamaları kınıyoruz. DAİŞ’in Suriye topraklarının büyük bir bölümünü işgal ettiğini hatırlatmak isteriz. Halkımızın direnişi ve fedakarlığı sayesinde Suriye toprakları özgürleştirildi. Rejimin Dışişleri Bakanlığı, Türk devleti ve çetelerinin Suriye topraklarında işlediği suçlara tepki göstermesi gerekirdi. BM Güvenlik Konseyi’nde Türk devletinin işgali meşrulaştırma konusunda oynadığı role dikkat çekmeliydi. Ancak bugün yapılan açıklamalar DAİŞ’e ve ona doğrudan destek veren Türk devletine büyük bir moral verdi.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Dış İlişkiler Dairesi olarak bir kez daha Şam hükümetine iyi düşünme ve uyanık olma çağrısında bulunuyoruz. Hiçbir planının artık işe yaramadığını görmeleri gerekiyor. Kimse artık romanlarınıza inanmıyor. Suriye halkına ihanet etmek ve zarar vermekten vazgeçin.”