“Rojava’da ‘Siyasi Karar Mercii’ için yüzde 40 temsiliyet talebi”

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Başkanlık Konseyi Üyesi Süleyman Oso, “ABD, Rojava’da Siyasi Karar Mercii’nde ENKS ve PYNK’nin yüzde 40’ar temsiliyete sahip olmasını önerdi” dedi.

Rojava’da ABD’nin öncülüğünde Kürt siyasi taraflar arasında başlayan birlik görüşmeleri devam ediyor.

ENKS Başkanlık Konseyi bugün Kamışlo’da bir araya gelerek, Kürt Ulusal Birlik Partileri (PYNK) ile devam eden birlik görüşmelerini ve Suriye muhalefetiyle olan ilişkilerini değerlendirdi.

Rûdaw TV Haber Bültenine katılan Süleyman Oso, bugün yaptıkları toplantıda Kürtler arasındaki birlik görüşmeleri ve ABD’nin “Siyasi Karar Mercii” ile ilgili önerisini müzakere ettiklerini belirtti.

ENKS’li yönetici Oso, “ABD’nin Siyasi Karar Mercii için taraflara önerdiği yüzde 40’lık temsiliyeti ENKS olarak kabul ettik” ifadelerini kullandı.

ABD’nin hazırladığı plana göre, Rojava’da kurulacak “Siyasi Karar Mercii”inde ENKS ile PYD’nin öncülüğünü yaptığı PYNK partilerine yüzde 40’ar temsiliyet ve yüzde 20’de Rojava’daki diğer taraflara verilmesi öngörülüyor.

ENKS ile Suriye muhalefeti ilişkilerine değinen Oso, Suriye muhalefeti ile aralarında imzalanmış belgeler olduğunu ve Kürtlerin haklarının çiğnenmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

ENKS’nin Suriye muhalefetinin müzakere heyetinde yer alan üyesi Hewas Egid’in Suriye Muhalefeti Lideri tarafından heyetten çıkarılmasının doğru olmadığını ve bu kararın kendileriyle koordinasyon içinde alınması gerektiğini kaydeden Oso, Suriye muhalefetinden ayrılmak istemediklerini ancak muhalefet liderinin ENKS’yi gözardı ettiğini ifade etti.

Rojava’da 2014 yılında ENKS ile PYD arasında yapılan Duhok Anlaşması temelinde devam eden ENKS ile PYNK arasındaki birlik görüşmelerinde yeni bir aşamaya geçildi.