Rojava Yönetimi: Toprağımızı koruyacağız

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, Türkiye’nin tehditlerine karşı açıklama yaparak her türlü saldırıya karşı direnerek topraklarını koruyacaklarını duyurdu. 
Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, Türkiye’nin bölgeye yönelik tehdit ve saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, bölgede bulunan tüm bileşenlere saldırılara karşı birlik olma çağrısı yapıldı.
Türkiye’nin Suriye ve Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarının herkes tarafından görüldüğünün belirtildiği açıklamada, “Kuzey ve Doğu Suriye’den DAİŞ çete örgütüne karşı uluslararası koalisyonla mücadele eden sivillere, sivil ve askeri kurumlara karşı savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar işleyerek hemen hemen her gün Türk faşist rejimi, Özerk Yönetim bölgelerine defalarca ve uygunsuz bir şekilde savaş tehdidi ve kışkırtması yapıyor. Bu tehditler Türk rejiminin Suriye’deki çatışmaya büyük ölçüde dahil olduğunu gösteriyor” denildi.
KAOS AMAÇLANIYOR
Türkiye’nin işlediği suçların ciddiyetinin ortaya çıktığını ve halkların bu uygulamaları affetmeyeceğinin belirtildiği açıklamada, “Bu ayın 13’ünde İstanbul’da meydana gelen ve çok sayıda Türk vatandaşının hayatını kaybettiği ve yaralandığı patlama bu senaryolardan biridir. Türk devleti bu saldırıdan Özerk Yönetimi sorumlu tutarken, tüm kurumlar saldırıyı kınadı. Türk devleti artık herkesin bildiği yalanları söylemekte ısrar ediyor. Saldırının istihbarat teşkilatları tarafından planlandığı ilk günden ortaya çıktı. Türk devleti bu saldırıdan sonra bölgeye ve ulusal kazanımlarına saldırmakla tehdit etti. Bu tehditler, bölgede kaos yaratmayı ve uluslararası terörizmle mücadeleye yönelik uluslararası çabaları baltalamayı amaçlıyor” ifadelerinde bulunuldu.
ULUSLARARASI GÜÇLERE VE HALKLARA ÇAĞRI
Türkiye’nin tehditlerinin kınandığı açıklamanın devamında, “Bölge halkını birlik olmaya ve işgalci Türk devletinin tüm oyun ve planlarına karşı direnmeye çağırıyoruz. Rusya, Amerika ve uluslararası toplum, işgalci Türk devletinin vahşet ve küstahlığına karşı net bir tavır sergilemelidir. İşgalci Türk devleti bölgeye saldırırsa, direnmek ve korumak bizim hakkımızdır ve tepkimiz geniş olur. Bölge, akıbeti belli olmayan uzun soluklu bir savaşa dönüşebilir” diye belirtildi.  MA