Rojava heyeti ABD’de üst düzey yetkililerle görüştü

ABD’ye ziyarette bulunan DSM heyetinin üst düzey yöneticilerle bir araya geldiği ve Suriye sorununa ilişkin çözüm önerilerinin esas gündem maddesi olduğu belirtildi.

Demokratik Suriye Meclisi’nden (DSM) bir heyet, geçtiğimiz hafta Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) başkenti Washington’a ulaşmış, heyetin çeşitli diplomatik temaslarda bulunacağı duyurulmuştu.

Demokratik Suriye Konseyi Yürütme Konseyi Başkanı İlham Ahmed ve Cezire Bölgesi Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Nazira Goriye’nin aralarında bulunduğu heyet üst düzey yetkililerle bir araya geldi.

ANHA’da yer alan haberlere göre, ABD’nin DSM’ye ve Demokratik Suriye Güçleri’ne desteğini dile getirdiği belirtilen görüşmelerin Beyaz Saray’da gerçekleştirildiği açıklandı.

Esas olarak Suriye sorunu ve soruna ilişkin çözüm önerilerinin ana gündem konusu olduğu görüşmelerin olumlu geçtiği bildirildi.

Heyetin ayrıca Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi ile de bir araya geldiği aktarıldı.

Öte yandan geçtiğimiz hafta DSM ve Rojava Özerk Yönetimi’nden bir heyet Rusya’ya ziyarette bulunmuş, heyetin Rus Dışişleri Bakanlığı’ndan temsilcilerle bir araya geldiği duyurulmuştu.

Başkanlığını Demokratik Suriye Meclisi Eşbaşkanı İlham Ahmed’in yaptığı heyetin düzenlediği ziyaretin “Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan resmi bir davet” çerçevesinde gerçekleştiği belirtilmişti.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov’la bir araya gelen heyet, görüşmenin olumlu geçtiğini açıklamıştı.