Roboskili annenin adalet mücadelesi yarım kaldı

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde, 28 Aralık 2011’de savaş uçakları bombardımanı sonucu yaşamını yitiren 34 kişiden biri olan Hamza Encü’nün annesi Kadriye Encü yaşamını yitirdi. Encü’nün kalp krizi sonucu hayatını kaybettiği öğrenildi.

Kadriye Encü, 2018 yılında Evrensel’e yaptığı konuşmada, oğlunun fotoğrafını eline alıp “Bu benim Hamza’m, daha 21 yaşındaydı. Yeni askerliğini yapmıştı. 7 yıl geçti, hâlâ fotoğraflara baktığımda yemek yiyemiyorum biliyor musun. 7 yıldır, siyah elbise üzerimde yaslıyım. Bayram filan yok artık bize. Yediğimizin, içtiğimizin tadı yok. Bu insanlara, nasıl kıydılar? Şimdi katiller yargılansın istiyoruz. O da yok. Madem suçlu yok, suç değil. Neden tazminat verelim diyorlar. Önce 150 bin dediler sonra 40 bin TL vereceğiz dediler. 500 bin verseler ne olacak? Hayallerimizi, hayatlarımızı altüst ettiler. Neden yaptılar bunu bilelim” ifadelerini kullanmıştı.

Eski HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü, Twitter hesabından Kadriye Encü’nün ölüm haberini şu sözlerle duyurdu: “Roboski annelerinden Hamza Encü’nün annesi Kadriye Encü maalesef bu gün kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi. Adalet mücadelesi yarıda kaldı.”