Reuters’a konuşan Türk yetkili: Ankara, Şam’dan YPG’yi ‘terör’ örgütü olarak tanımasını istedi

Reuters’te yer alan bir haberde, Suriye-Türkiye arasında gerçekleşen görüşmede Ankara’nın, Şam’dan “YPG’yi terör örgütü olarak” tanımasını talep ettiği öne sürüldü.

Suriye ile Türkiye arasında 11 yıl sonra gerçekleşen ilk resmi temasta, Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve MİT Başkanı Hakan Fidan, Moskova’da Suriye Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas ile görüşmüştü.

Görüşmenin ardından, Türkiye’ye bağlı silahlı grupların kontrolündeki Suriye’nin El Bab kasabasında Türkiye ve Suriye arasında olası yakınlaşma ve normalleşme adımları protesto edilmişti.

Ayrıca, İdlib ve Halep kırsalında ‘muhaliflerin kontrolündeki’ tüm şehir ve kasabalarda, Türkiye’nin Suriye rejimine yönelik son tutumu ve onunla yakınlaşmasını kınamak için kitlesel gösteriler düzenlenmişti.

Görüşmenin yankıları sürerken Reuters’e konuşan ve adı açıklanmayan Türkiyeli bir yetkili, Türkiye’nin Suriye’den “YPG’yi törör örgütü olarak” tanımasını talep ettiğini söyledi.

Reuters’te yer alan haberin ilgili kısmı şu şekilde:

“Türkiye, Suriye muhalefetine güvence verdi”

“Türkiye destekli Suriye Geçici Hükümeti Başkanı Abdurrahman Mustafa, Türkiye’nin ‘Suriye muhalefet kurumlarına ve muhalefetin kontrolündeki bölgelerdeki Suriyelilere’ desteğinin devam edeceğine dair güvence verdiğini söyledi.

“Görüşmeler YPG ile mücadeleye odaklandı”

Mustafa; Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Türkiye’nin Moskova’da Suriyeli yetkililerle yaptığı görüşmelerin ağırlıklı olarak kuzeydoğudaki Suriyeli Kürt YPG milislerine karşı mücadeleye odaklandığını bildirdi.

“Türkiye, politikasını kendi belirler”

Reuters’e konuşan üst düzey bir Türk yetkili, isyancı grupların toplantıya tepkilerini gördüklerini ancak ‘Türkiye’nin politikasını kendi belirlediğini’ söyledi.

“Şam, YPG’yi terör örgütü olarak tanısın”

Türk yetkili, ayrıca Ankara’nın geçen hafta Moskova’da yapılan görüşmelerde Şam’dan YPG’yi terör örgütü olarak tanımasını istediğini söyledi.”