Reuters: ‘Suriye-Türkiye görüşmesi savaşı yeniden şekillendirebilir’

Suriye ile Türkiye arasında 11 yıl sonra gerçekleşen ilk resmi temasta, Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve MİT Başkanı Hakan Fidan, Moskova’da Suriye Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas ile görüşmüştü.

Görüşmenin yankıları devam ederken ve bu görüşmenin Rojavaya etkilerinin nasıl olacağı tartışılırken Reuters’ta, “Türk yetkili – Dönüm noktası niteliğindeki Suriye-Türkiye görüşmelerinde sınır güvenliği tartışıldı” başlıklı bir yazı kaleme alındı.

Reuters’in Suriye-Türkiye görüşmesine ilişkin değerlendirmesinin öne çıkan bazı kısımları şu şekilde:

“Üst düzey bir Türk yetkili, düşmanlar arasındaki bağların çözüldüğünün altını çizen bir toplantının ardından, Moskova’da Suriye ve Türk savunma bakanları arasında dönüm noktası niteliğindeki görüşmelerin sınır güvenliği ve Türkiye’nin Kürt militanlara karşı nasıl ortak hareket edebileceğini içerdiğini söyledi.

Çarşamba günkü toplantı, on yıldan uzun bir süre önce Suriye savaşının başlamasından bu yana taraflar arasındaki en üst düzey görüşme oldu.

“Türkiye, Suriye’deki savaşta önemli bir role sahip oldu”

Türkiye, Başkan Beşar Esad’ın muhaliflerini destekleyerek ve kuzeye asker göndererek çatışmalarda önemli bir role sahip oldu.

“Yakınlaşma savaşı yeniden şekillendirebilir”

Esad’ın en güçlü müttefiki Rusya’nın teşvikiyle ortaya çıkan yakınlaşma, savaşı yeniden şekillendirebilir fakat engeller arasında, Türkiye tarafından desteklenen isyancı savaşçıların ve çoğu Esad yönetiminden kaçmak için Türkiye’ye geçen milyonlarca sivilin kaderi yer alıyor.

Türk yetkili görüşmeyi ‘pozitif’ olarak değerlendirdi.”

Reuters’in yazısında, “Türkiye’nin önceliğinin sınır güvenliği olduğu vurgulandı” denilerek Reuters’e konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir Türk yetkilinin, Suriye’nin toprak bütünlüğünün sağlanması ve Türk tarafının Kürt YPG ve IŞİD gibi örgütlere karşı nasıl ortak hareket edebileceğinin ele alındığını aktardığı belirtildi.

Rojava Özerk Yönetimi Dış İlişkiler Kurulu Eş Başkanı Bedran Çiya Kurd’ün görüşmeye ilişkin görüşüne de yer verilen yazının devamı şu şekilde:

“Kuzey Suriye’nin Kürt liderliğindeki özerk yönetiminde üst düzey bir yetkili olan Bedran Çiya Kurd, ‘Suriyelilerin çıkarlarına düşman … yeni bir anlaşma ve plan aşamasının’ gelişmesini beklediğini ifade etti.

“Görüşmeler kazanımlarımızı vurabilir”

Reuters’e konuşan Kurd, ‘Bu görüşmenin, halkımızın kuzey ve doğu Suriye’de elde ettiği kazanımları vuracağından’ endişe duyduğunu dile getirdi.

Türkiye, büyük ölçüde 2011’de savaş başladığında kuzeyin büyük bölümünde özerklik kuran Suriyeli Kürt grubu YPG’yi hedef alan kuzey Suriye’ye üç saldırı düzenledi.

Türkiye, PKK ile olan bağları nedeniyle YPG’yi ulusal bir güvenlik tehdidi olarak görüyor ve geçen ay İstanbul’da meydana gelen ölümcül bombalı saldırıdan bu yana başka bir saldırı tehdidinde bulunuyor.

“Rusya ve ABD operasyona itiraz etti”

Suriye’de IŞİD ile mücadelede Kürt liderliğindeki Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile ortaklık kuran Rusya ve ABD ise buna itiraz etti.

“Suriye ve YPG’nin ortak düşmanları oldu”

Ara sıra yaşanan çatışmalara rağmen, YPG ve Şam savaş sırasında büyük ölçüde birbirleriyle karşılaşmaktan uzak durdular ve Türkiye destekli gruplar da dahil olmak üzere, bu ikisinin ortak düşmanları oldu.

Fakat Şam, Kürtlerin özerklik taleplerine karşı çıkıyor ve siyasi çözüm görüşmelerinde ilerleme kaydedilmedi.

Yüz binlerce insanı öldüren, çok sayıda yabancı gücü kendine çeken ve Suriye’yi parçalayan bu çatışmada daha önce Türkiye-Suriye yakınlaşması düşünülemez görünüyordu.

“Erdoğan, Esad’ı terörist olarak nitelendirdi”

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Esad’ı terörist olarak nitelendirdi ve o görevdeyken Suriye’de barış olamayacağını söyledi.

“Esad, Erdoğan’ı hırsız olarak adlandırdı”

Esad ise Erdoğan’ı Suriye topraklarını ‘çaldığı’ için hırsız olarak nitelendirdi.

“İşler Şam’ın istediği gibi olmasaydı görüşme gerçekleşmezdi”

Suriye Hükümeti yanlısı bir gazete olan al-Vatan, önceki toplantılarda ‘işler kabul edilebilir bir şekilde ve Şam’ın istediği gibi ilerlememiş olsaydı’ savunma bakanları toplantısının gerçekleşmeyeceğini söyleyen kaynaklara atıfta bulundu.

“Suriye’den Türkiye’ye göç artık hoş karşılanmıyor”

Türk yetkili ayrıca görüşmede ‘Suriye’den Türkiye’ye göçün artık hoş karşılanmadığının’ vurgulandığını söyledi. Türkiye, dünyanın en büyük mülteci nüfusu olan en az 3,7 milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin ekonomik sıkıntıları arttıkça, kamuoyu bir şekilde mültecilerin aleyhine döndü.

“Her iki taraf da galibiyet peşinde koşacak”

Ankara Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Hüseyin Bağcı, toplantıyı ‘Normalleşme yolunda önemli bir adım’ olarak nitelendirerek, ‘İlk hedef güven inşa etmek olacak. Her iki taraf da galibiyet peşinde koşacak’ dedi.”