Resulayn’da kilise yağmalandı

Kuzey Suriye’nin Resulayn (Serêkaniyê) bölgesinde bulunan Mar Tuma Kilisesi’nin, Suriye Milli Ordusu’na (SMO) bağlı gruplarca yağmalandığı bildirildi.

Suriye resmi haber ajansı SANA’nın haberine göre, Türkiye’nin desteklediği SMO mensupları, Resulayn’da bulunan Mar Tuma Kilisesi’ndeki mobilya, metal teçhizat, bakır koleksiyon parçaları ve elektrikli aletleri yağmaladı.

Eski adı Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) olan SMO mensuplarının, Resulayn’da sivil halka yönelik hak ihlallerini sürdürdükleri, köylülerin tarım arazilerine koymanın yanı sıra, çiftçilere ait tarım aletleri ve makinelerini de çaldıkları aktarıldı.

SMO’ya bağlı El Hamza grubunun, 10 Kasım’da Serêkaniyê’ye bağlı Diwer, Mesacid, Til Birim, Weteniye ve Hirdan köylerinde silah zoruyla çiftçilere ait yüzlerce hektar araziye el koyduğu da bildirildi.

Resulayn 9 Ekim 2019’da düzenlenen operasyon sonrası Türkiye’nin desteklediği silahlı grupların kontrolüne girdi. Bu silahlı gruplar arasında sık sık ganimet ve alan hakimiyeti için çatışmalar yaşanıyor.