Rejim ile SDG arasında çatışma iddiası

Suriye resmi devlet haber ajansı (SANA), Suriye ordusunun, Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) ait konvoy halindeki araçların Haseke’nin güneyindeki Şeddadi Kenti ile Deyrezzor’un güneybatı kırsalındaki el Ömer Petrol kuyuları arasındaki yolda hedef aldığını aktardı.

SANA’nın iddiadına göre, rejimin saldırısında SDG’ye ait 4 aracın hedef alındığıı belirtildi.

SDG tarafından ise, saldırı iddiasıyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Suriye’den ABD’ye Tepki

SANA’nın bir başka haberinde ise ABD’nin Rojava ile petrol anlaşması yapmasına böyle tepki gösterildi:  

“Suriye halkının kaynaklarını çalmak ve servetlerini yağmalamak ABD’nin Suriye’deki eskiden olduğu gibi şimdi de en büyük hedefiydi. Öyle ki, düşmancıl hareketlerini, Suriye petrolünü çalmak için SDG ile arasında uluslararası hukuk kurallarını ihlal eden tanımlanmış ve ilan edilmiş bir suçla yağma konusunda bir anlaşma ile Suriye’de terörizmi destekleyerek, sürdürmüştür.

ABD Başkanı Donald Trump yönetimi, son olarak Washington ile SDG arasındaki anlaşmada somutlaşan Suriye petrolünü yağmalama planı üzerinde yıllarca çalıştı. Öyle ki, Yasadışı anlaşmaya aşina olan kaynaklar (CNN)’e, anlaşmanın Amerikan planını uygulamak için oluşturulan (Delta Crescent Energy) adlı bir Amerikan petrol şirketine, Suriye petrol sahalarının yarısını ele geçirmek ve onlara yatırım yapmak için geniş yetkiler verdiğini açıkladı.”

@İznews | ihsan kaçar