Rejim ile Kürtler arasında devam eden görüşmeler durdu

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Kürt güçlerin değişken politikası nedeniyle Şam ile YPG temsilcileri arasında yapılan görüşmelerin son turunun başarısızlıkla sonuçlandığını ve diyaloğun durdurulduğunu ifade etti.

Suriye Ulusal Güvenlik Ofisi Şefi Ali Memlük’ün kısa süre önce Suriye Kürt bölgesinin Kamışlı kentini ziyaret ederek bölgedeki güvenlik önlemleri ve askeri hazırlıklar hakkında bilgi aldığına dair haberleri de doğruladı.

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile sağlanan diyalog ve görüşmelere de değinen Muallim, Kürt güçlerin istikrarlı bir politikası olmadığını iddia etti.

Muallim, “Kürt kardeşlerimizle yapılan görüşmeler, ABD’yle Kürtler arasındaki ilişkilerde yaşanan dalgalanmalar nedeniyle istenen siyasi seviyeye ulaşmadı. Zira ABD’liler bir gün Kürt güçlerden kurtulacaklarını, bir başka gün onlarla beraber yol alacaklarını söylüyor. Bu nedenle Kürt güçlerle diyalog durduruldu” dedi.

Konuyla ilgili iznews‘ın ulaştığı çalıştığı Kürt yetkililer ise, önümüzdeki günlerde daha kapsamlı bir açıklama yapacaklarını belirttiler.

Muallim, Türkiye’yi etnik soykırım siyaseti yürütmekle suçladı.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Türkiye’nin Soçi mutabakatında sorumluluğunu yerine getirmemesi nedeniyle sonuçsuz kaldığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Muallim, RT televizyonuna yaptığı açıklamada, Suriye ve Türkiye heyetleri arasında bir toplantının gerçekleştirildiğini ve toplantının sonuçsuz kaldığını belirtti.

Geçtiğimiz gün Rusya’ya yaptığı ziyaretin İdlib’teki askeri operasyonlarla ilgili olmadığını söyleyen Muallim, söz konusu operasyonların “Suriye’nin her karış toprağını özgürleştirme” tavırları kapsamında olduğunu söyledi.

Türkiye’nin Soçi mutabakatında belirlenen sorumluluğunu yerine getirmemesi nedeniyle sonuçsuz kaldığını ifade eden Muallim, Ankara yönetiminin Rusya ile vardığı anlaşmalardan cesaret aldığını söyledi. | iznews agency – İhsan Kaçar