Rejim güçleri İdlib’de 18 yerleşimi daha ele geçirdi

Rusya’nın desteğini alan Beşar Esad rejimi güçlerinin, İdlib sınırları içerisinde ilerleyerek 18 yerleşime daha hakim olduğu bildirildi.

Rejim güçleri, dün akşam saatlerinden bu yana bazı bölgelerde Rusya’nın hava desteğini de alarak köy ve beldelerden toplam 18 yerleşimi daha ele geçirdi.

İdlib sınırları içerisinden geçen ve Halep-Şam kent merkezlerini bağlayan M-5 kara yolu çevresindeki Hüveyir El-İs, Resm El-İs, Resm Es-Sahariç, Cup Kas, Üm Atebe, Meryuda, Tel Bacer, Kosniya, Şeyh Ahmet, Tel Karatin, Mikhale, Abad, İ’caz, Maharim, Talafih, El-havari, Tel El-Nebariz ve Zah Dederiyye yerleşimleri rejim güçlerinin eline geçti.

Rusya’nın hava desteğini alan rejim güçleri, Kasım 2019’da İdlib’deki yerleşimlere kara saldırıları başlatmış ve bu yolla İdlib’in güneyinde M-5 kara yolu üzerindeki Marrattünuman ve Serakib ilçe merkezleri ile onlarca yerleşimi ele geçirmişti.

İlerleyişini sürdüren rejim güçleri, Halep kırsalındaki Hader beldesinin Tel Eys köyünde kurulan 6 nolu Türk gözlem noktasına da yaklaştı.