Reina katliamı davasında 5 sanığa tahliye

Ortaköy’deki eğlence merkezi Reina’ya yılbaşı gecesi düzenlenen ve 39 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısına ilişkin 44’ü tutuklu 58 sanık hakkında açılan davanın 9. Duruşmasında 5 sanık hakkında tahliye kararı verildi. Öte yandan katliamı gerçekleştiren sanık Abdulkadir Masharipov geçen duruşmada olduğu gibi bu duruşmada da savunma yapmadı.

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Silivri’de Cezaevi’nin karşısında bulunan binada yapılan 9. duruşmada saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen Abdulkadir Masharipov’un da aralarında bulunduğu 41’i tutuklu sanık hazır bulundu. Tutuklu sanıklar Masharipov’un eşi Zarina Nurullayeva’ın da aralarında bulunduğu 3 kadın sanık SEGBİS aracılığıyla duruşmaya bağlanırken, 8 tutuksuz sanık da duruşmaya katıldı. Duruşmada yedi tercümanın da hazır bulundu. Önceki duruşmalarda diğer sanıklardan ayrı yere oturtulan sanık Abdulkadir Masharipov’un bu kez diğer sanıklarla aynı yere oturtulduğu görüldü. Mahkeme Başkanı, Abdulkadir Masharipov’a ait HTS kayıtlarının mahkemeye ulaştığını belirtti. Buna göre Abdulkadir Masharipov’un bazı sanıklarla iletişim kurduğu, söz konusu telefon numaralarda salonda tek tek okundu. Ayrıca Masharipov’a yılbaşı gecesi işlenen terör saldırısına ilişkin görüntülerin tebliğ edildiği de tutanaklara geçti.

“Önümüzdeki duruşma savunma yapacağım”

Savunma yapması için söz verilen Abdulkadir Masharipov “Tam hazır olamadım. Hazırlık yapamadım. Önümüzdeki duruşma savunma yapacağım” dedi. Mahkeme Başkanı da “Önümüzdeki duruşma yap artık!” dedi. Sanık Masharipov, “Dosyayı bana göndermiyorlar, bana ulaştırmıyorlar. Dosyayı incelemek için süre istiyorum. Ayrıca dosyadaki kelimeler zor geliyor. Tercümana ihtiyacım var” diye konuştu. Bu talep üzerine mahkeme başkanı da cezaevinden talepte bulunması gerektiğini söyledi. Söz alan müşteki avukatları da ‘Şikayetimiz devam ediyor” dedi.

Savcı: Tutukluluk hallerinin devamına karar verilsin 

Duruşma savcısı da Abdulkadir Masharipov’a önümüzdeki duruşmaya kadar süre verilmesini talep ederek, dosya kapsamı, suçların katalog suçlardan olması, kaçma şüphesi ve adli kontrol hükümlerinin de yetersiz kalacağı gerekçeleriyle 44 sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini istedi.

5 sanığa tahliye

5 sanığın tahliyesine karar verildi. Davada tutuklu sanık sayısı 39’a düştü.

İlgili Haberler