Rakka’da IŞİD’in gizlenmiş hazinesi bulundu

Yerel basına göre, Rakka’da IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi’ye ait bir kaç varil dolusu altın ve para dolu gizli hazinesi bulundu.

IŞİD’in kurucusu ve ilk lideri Ebubekir Bağdadi’ye ait olduğu belirtilen altın ve dolar dolu hazinenin Rakka’nın güneyinde bulunduğu iddia edildi.

Yerel kaynaklar, dört varilden oluşan altın ve para dolu hazinenin Suriye  Demokratik Güçleri (SDG) ve ABD ordusundan oluşan ortak bir ekip tarafından ele geçirildiğini aktardı.

2014 yılında Rakka’yı ele geçiren IŞİD, daha sonra Suriye ve Irak’ta yayılmaya başlamıştı. Ebubekir el-Bağdadi Rakka’yı “hilafetin başkenti” ilan etmiş ve oraya yerleşmişti.

Bağdadi 26 Ekim 2019’da ABD güçlerinin düzenlediği bir operasyonda İdlib’de öldürülmüştü.

Bağdadi kimdir?

Gerçek adı İbrahim Avad İbrahim el-Bedri yani Ebu Bekir el-Bağdadi, 1971 yılında Irak’ın Samarra kentinde doğdu.

Katı şeriat kurallarına riayetiyle tanınan Bağdadi 1996’da Bağdat Üniversitesi’nin İslami Çalışmalar bölümünden mezun oldu.

Daha sonra ise Saddam İslami Çalışmalar Üniversitesi’nde 1999’da yüksek lisans, 2007’da doktorasını tamamladı.

Bağdadi lisans eğitiminin ardından 2004 yılına kadarki dönemi Bağdat’ın Tobçi mahallesinde, iki eşi ve altı çocuğuyla birlikte geçirdi.

Şubat 2004’te ABD güçleri tarafından Felluce kentinde tutukladı ve 10 ay boyunca Bucca kampındaki tevkif merkezinde kaldı.

Hapisten çıktıktan sonra, El Kaide’nin Irak sorumlusu Ürdünlü Ebu Musab El-Zerkavi ile temas kurdu. Zerkavi, Haziran 2006’da bir ABD hava saldırısında öldürüldü ve yerine Mısırlı Ebu Eyyüp El-Masri geldi.

Aynı yılın Ekim ayında Masri, Irak El Kaidesi’ni dağıttı ve Irak İslam Devleti (IİD) örgütünü kurdu. Grup, özel olarak El Kaide’ye bağlılığını bildirmeye devam etti. Bağdadi bu grup içerisinde yer aldı Nisan 2010’da örgütün “yeni emiri” seçildi.

2011’de Suriye’deki kargaşadan yararlanmak isteyen Bağdadi, orada örgüt üyelerinden birine, gizlice Irak-Şam İslam Devleti’nin bir kolunu kurmasını istedi.

Bağdadi kısa süre sonra El Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi lideri Ebu Muhammed el-Colani ile anlaşmazlığa düştü. 2013 baharında Bağdadi, Nusra Cephesi’nin Irak İslam Devleti’ne katıldığını ve ortaya çıkan yeni örgütün adının IŞİD olduğunu açıkladı.

El Kaide lideri Ayman El-Zevahiri Bağdadi’ye, Nusra Cephesi’nin bağımsızlığın sağlamasını emretti. Bağdadi ise emri yerine getirmedi.

Şubat 2014’te Zevahiri IŞİD’i El Kaide’den çıkardı. IŞİD buna Nusra Cephesi’yle çatışarak cevap verdi.

Örgüt Temmuz 2014’te IŞİD Irak’ın ikinci büyük kenti Musul’u işgal etti. Bundan kısa bir süre sonra da Bağdadi “halifelik” ilan etti.

Rojava ve Kürdistan Bölgesi’ne saldıran örgüt, Kürt güçlerinin sert direnişi ile karşılaşarak ilk defa yenilgi yüzü gördü. Nitekim örgütün Suriye ve Irak’ta işgal ettiği alanların büyük bölümü uluslararası koalisyonun desteği ile Kürt güçler tarafından tekrar kurtarıldı.

Koalisyon’un desteği ile SDG’nin, örgütün son kalesi olan Deyrezor’un Bağoz kasabasını kontrol etmesi ile örgütün halifeliğini ilan ettiği toprakların tamamı elinden alınmış oldu. Bağdadi’nin Bağoz’da yaralandığı iddia edildi.

Bağdadi, 26 Ekim günü İdlib’de Türkiye sınırına yakın bir bölgede ABD özel kuvvetleri tarafından düzenlenen operasyonla öldürüldü.

Dönemin ABD Başkanı Donald Trump, ABD kuvvetlerince düzenlenen operasyona destek veren Rusya, Türkiye, Rojava Kürtlerine ve Irak’a teşekkür etti.