‘Rakka ve Tabka’da 8 IŞİD’liyi yakaladı, 50 metrelik tünel buldu’

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Basın Merkezi, Rakka ve Tabka’da IŞİD’e karşı düzenlenen operasyonda 8 IŞİD üyesi ile bir silah deposunun ele geçirildiğini duyurdu. Ayrıca IŞİD’e ait bir tünel de ortaya çıkarıldı.

SDG Basın Merkezinden konuyla ilgili açıklama yapıldı.

Bugün yapılan açıklamada, “Rakka Şehitlerinin İntikamı Harekatı’na katılan müşterek kuvvetler, tarama harekatına yedinci gününde de devam ediyor.  Son iki gün içinde müşterek kuvvetler, IŞİD’in bölgeyi kontrol ederken kullandığı eski bir silah deposunu ortaya çıkardı, aralarında iki üst düzey liderin de bulunduğu 8 IŞİD’li teröristi yakaladı ve aşırılık ideolojisini yansıtan çok sayıda belge ve kitapçığa el koydu. Teröristlerin sığınaklarını yok etmeyi, planlarını bozmayı ve Suriye’nin kuzeydoğusundaki bölgelerde kalıcı istikrarı sağlamayı amaçlayan harekat planına göre, müşterek kuvvetler Rakka ve Tabka’da tarama ve teftiş operasyonlarını tamamlıyor” ifadeleri yer aldı.

50 metre uzunluğunda tünel bulundu

Yine SDG Basın Merkezinden yapılan bir başka açıklamada da IŞİD’liler tarafından kazılan bir tünelin ortaya çıkarıldığı bildirildi.

sdf-press.com

Yapılan açıklamada, “Operasyona katılan müşterek kuvvetler bugün sabah saatlerinde Rakka kentine bağlı El-Mashlab Mahallesinde bir yer altı tünelini ortaya çıkardı. 50 metre uzunluğunda ve 5 metre derinlikte olan tünel, IŞİD’in kenti kontrol ederken kazılmış olup, çok sayıda insan ve askeri teçhizatı barındıracak (kapasitededir). Müşterek kuvvetler, belirlenen prosedürler çerçevesinde tünel için gerekeni yaptı” denildi.