PYD Sözcüsü: Türkiye Afrin’den çekilirse, diyalog gelişebilir

Türkiye ve Suriye rejimiyle olan temaslardan söz eden PYD Eşbaşkanı Şahoz Hasan, Afrin’deki gelişmelere vurgu yaparak, “Afrin gündeme gelmeden ve oradaki sorun çözülmeden çözüm için herhangi bir adım atılmaz. Sorunların burada çözülmesi gerekir” dedi.

K24’e demeç veren Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Şahoz Hasan, Batı Kürdistan’daki (Rojava) son gelişmeleri ve Türkiye ile Suriye rejimi arasındaki temasları değerlendirdi.

Türkiye ile Suriye rejimi arasında gerçekleşen görüşmelerin istihbarat boyutunda olduğunu belirten Şahoz Hasan, bu görüşmelerde çözüm arayışlarının olmadığını dile getirerek, “Batı Kürdistan’nda demokratik sistemin ilerlediğini görüyorlar. Bu durum onları rahatsız ediyor” dedi.

İki tarafın da Kürtlere yaklaşımının milliyetçilik boyutunda olduğunu söyleyen Hasan, “Ellerinden gelseler ‘Kürtler yoktur’ da diyecekler ama mecbur kaldıklarında Kürtlerin varlığını kabul ediyorlar. Yine de bölgede Kürtlerden bir ulus olarak söz etmiyorlar. Biz şu an sadece Kürtlerin haklarından değil, diğer halkların haklarından da söz ediyoruz. Bu da onları rahatsız eden bir başka konu” şeklinde konuştu.

ABD’NİN TEMASI

PYD ile Türkiye arasındaki görüşmelerden de söz eden Hasan, şöyle devam etti:

“Türkiye’yle doğrudan bir görüşmemiz olmadı. Türkiye, Fırat’ın doğusuna geçmek için tehditlerde bulunuyor. Bu anlamda Uluslararası Koalisyon Güçleri ve özellikle ABD, çözüme ulaşmak için taraflarla görüşme sağlıyor.”

Türkiye’den PYD’yle görüşme talebi gelmesi halinde buna nasıl karşılık verecekleri sorusunu yanıtlayan Şahoz Hasan, şunları dile getirdi:

“Biz Türkiye’ye herhangi bir saldırıda bulunmadık. Ancak Türkiye sürekli bize saldırıyor, sivilleri öldürüyor ve Afrin’i işgal etti. Eğer bir görüşme gerçekleşecekse bu, Kuzey Suriye (Rojava) sınırıyla ve özelikle Afrin’le ilgili olmalıdır. Afrin gündeme gelmeden ve oradaki sorun çözülmeden çözüm için herhangi bir adım atılmaz. Sorunların burada çözülmesi gerekir. Afrin ve Fırat’ın doğusunu birbirinden ayrı değerlendiriyorlar.”

DİYALOG YOLU

Afrin’de asayişin sağlanması ve halkın evlerine geri dönmesi gerektiğini vurgulayan Hasan, “Bu şekilde diyalog yolu açılabilir” ifadelerini kullandı.

Güvenli bölgeyle ilgili değerlendirmede bulunan Hasan, şunları dile getirdi:

“Son zamanlarda ABD’li yetkililer ve James Jeffrey’le herhangi bir görüşme gerçekleşmedi. Buranın bölge güçleri tarafından korunmasını istiyorlar. YPG ile Demokratik Suriye Güçleri bu bölgenin bir parçası değil mi? Buradaki yerli halk kendi kendini yönetiyor. Zaten bizim siyasi ve askeri projemiz de budur: Bölge halkları bölgenin kontrolünü sağlamalıdır. Tabii esas sorun bu değildir. Sorun, Türkiye’nin bir işgalci olarak bölgede yer almak istemesidir. Bu da kabul edilebilir değil.”

Uluslararası güçlerin öneminden söz eden Hasan, “Güvenli bölgede, uluslararası güçlerin gözetiminde Afrin’deki sorunlarla ilgili çözüm bulunmalıdır. Suriye’nin kuzeyindeki oluşumlar Türkiye’yi işgalci olarak görüyor ve Türkiye’nin bölgeye gelmesine razı değiller. Bu durum Uluslararası Koalisyon Güçleri’yle de paylaşıldı” ifadelerini kullandı.

ENKS İLE PYD ARASINDAKİ GÖRÜŞME

Ayrıca, Fransa’nın Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ile PYD arasındaki görüşmelerde garantör olmak istediği konusuna da değinen Şahoz Hasan, şöyle konuştu:

“Biz bu konuda ciddi adımlar atılmasını ve atılacak adımlarda ulusal prensipler ile Batı Kürdistan’nın çıkarlarının gözetilmesini istiyoruz. Özerk Yönetim ve bölge güçleri binlerce şehit verdi. Biz tüm Kürt taraflarının bir sistem altında yer almasını istiyoruz.”