Putin’in ‘teröristler’ açıklamasına Taliban’dan yanıt!

Taliban, Vladimir Putin’in “Irak ve Suriye’deki teröristlerin Afganistan’da toplandığı” yönündeki sözlerine yanıt verdi.

Afganistan’da yönetimi devralan Taliban, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “Irak ve Suriye’den teröristlerin Afganistan’da toplandığı” açıklamasını reddetti.

Taliban Sözcüsünün Yardımcısı Bilal Kerimi, Putin’in iddiasını destekleyecek hiçbir verinin olmadığını söyledi.

IŞİD’in Ortadoğu’dan Afganistan’a savaşçı transfer etme imkanının olmadığını ifade eden Kerimi, “Söz konusu ülkelerden Afganistan’a gelmek çok zor ve gelme ihtimalleri yok” dedi.

Kerimi, Taliban’ın ülkenin her yerine tamamen hakim olduğunu ve bu nedenle hiçbir noktanın hiçbir grubun kontrolünde olmadığını kaydetti.

IŞİD’in Afganistan halkının arasında yerinin olmadığını dile getiren Kerimi, Taliban güçlerinin IŞİD’in faaliyetlerine karşı durabilecek kapasiteye sahip olduğunu vurguladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) üyesi ülkeleri istihbarat servislerinin temsilcileri ile bir araya geldiği toplantıda, Irak ve Suriye’den teröristlerin Afganistan’da toplandığını, bu kişilerin topluluk ülkelerinde durumu istikrarsızlaştırma girişiminde bulunabileceklerini ve bu nedenle sınırdaki durumun sürekli takip edilmesi gerektiğini söylemişti.

IŞİD saldırıları

Taliban’ın Afganistan’a yönetimi ele geçirdikten sonra terör örgütü IŞİD saldırılarını artırdı.

Ülkenin doğusundaki Nangarhar vilayetinde 12 Ekim’de insan hakları aktivisti Abdurahman Mavin, IŞİD tarafından öldürülmüştü.

En çok saldırı ise IŞİD’in kalesi olarak bilinen Pakistan sınırındaki Nangarhar vilayetinde gerçekleştirildi.

Afganistan’ın kuzeyindeki Kunduz vilayetinin Sayed Abad bölgesindeki Şiilere ait camiye geçen hafta cuma namazı sırasında düzenlenen ve IŞİD’in üstlendiği bombalı saldırıda 46 kişinin yaşamını yitirdiği, 143 kişinin yaralandığı açıklanmıştı.

IŞİD, Taliban sonrası en kanlı eylemini Kabil Hamid Karzai Havalimanı’nda gerçekleştirmişti.

Havalimanı’nda 27 Ağustos’ta düzenlenen terör saldırısında 13’ü ABD askeri olmak üzere en az 170 kişi yaşamını yitirmişti.

Taliban yetkilileri, IŞİD’in Afganistan için büyük bir tehdit oluşturmadığını ve terör örgütlerinin ülkedeki faaliyetine izin verilmeyeceğini açıklamıştı.