Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Lavrentyev: Moskova, Ankara ve Tahran, Suriye’de anayasa reformunun başlatılmasına yardım ediyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Rusya, Türkiye ve İran’ın, Suriye için anayasa komisyonunun kurulması ve bu ülkede anayasa reformunun başlatılması konularında BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’ya yardımcı olmaya çalıştığını belirtti.

Lavrentyev, bugünkü basın toplantısında, “Biz 3 garantör ülkesi olarak anayasa reformunun başlatılması konusunda Staffan de Mistura’ya kapsamlı yardım sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

Lavrentyev, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hatırladığınız gibi, 31 Ocak’ta burada, Soçi’de, Suriye Ulusal Diyalog kongresi gerçekleştirilmişti. Bu kongrede, anayasa reformu sürecinin hayata geçirilmesi için anayasa komisyonunun kurulması kararı alınmıştı. Üzerinden 6 ay geçti. Bu konuda bazı pozitif ilerlemelerin elde edileceği ana yaklaştık. Bundan yaklaşık 1.5 ay önce Suriye hükümeti anayasa komisyonu için kendi adaylarından oluşan listeyi sundu. Birkaç hafta önce benzer liste muhalefet tarafından da sunuldu. Halihazırda üçüncü taraf olan Suriye sivil toplumundan da oldukça önemli bir grubun temsilcileri değerlendiriliyor. Sonra, doğrudan anayasa komisyonunun çalışmalarının nasıl geçeceği konusunda prosedür ve organizasyon sorunlarını ele alacağız”.