Putin ve Ruhani Dağlık Karabağ’da gerçekleşen ateşkesi görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Azerbaycan ve Ermenistan arasında Dağlık Karabağ’da gerçekleşen geçici ateşkesi görüştü.

İran Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Ruhani ile Putin arasında yapılan telefon görüşmesinde, Dağlık Karabağ’daki durum ve ikili ilişkiler ele alındı.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında Rusya’nın ara buluculuğunda sağlanan geçici ateşkesi “değerli” bulduklarını belirten Ruhani, “İran, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sorunların uluslararası hukuk ve toprak bütünlüğüne saygı temelinde diyalog ve müzakere yoluyla çözülmesi için her türlü desteğe hazırdır” ifadelerini kullandı.

Bölgedeki çatışmaların oldukça endişe verici olduğunu kaydeden Ruhani, “Üçüncü ülkelerin bu çatışmalara müdahale etme olasılığı, krizin yayılmasına ve uzamasına neden olacaktır. Biz bu durumu bölge ülkelerinin çıkarlarına uyumlu görmüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Ruhani, Dağlık Karabağ‘daki çatışmaların sonlandırılması için ortak çaba ve işbirliğinin önemine işaret ederek, çatışmaların devamının bölgedeki durumu daha da karmaşık hale getirebileceğini belirtti.

Rus mevkidaşı Putin’e İran ile Rusya arasındaki uçuşların ve transit taşımacılığın sağlık tedbirlerine riayet edilerek yeniden başlatılması çağrısında bulunan Ruhani, yeni tip coronavirüse (Covid-19) karşı aşı geliştirilmesi konusunda da Moskova ile işbirliği yapmak istediklerini vurguladı.

PUTİN: MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ

Rusya Devlet Başkanı Putin ise Dağlık Karabağ’da varılan geçici ateşkesin Azerbaycan ile Ermenistan arasında diyaloğu başlatmasını umduklarını belirtti.

Tahran yönetiminin bölgedeki çatışmalar konusunda endişelerini anladıklarını kaydeden Putin, “İran’ın Karabağ krizi gibi bölgesel konulardaki tutumu bizim için büyük öneme sahiptir. Sorunu çözmek için Tahran ile istişarelerin devamını memnuniyetle karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.

Putin, “Tüm komşularımızın çabası, savaşı ve kan dökülmesini durdurmak, krizi diyalog ve müzakere yoluyla çözmek olmalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Coronavirüs salgınının İran ve Rusya dahil ülkeler arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilere etkisine de değinen Putin, hastalığın kontrol altına alınarak ilişkilerin seviyesinin önceki seviyeye dönmesini ve iki ülke arasındaki anlaşmaların hayata geçirilmesini umduğunu sözlerine ekledi.

Dağlık Karabağ’da insani amaçla cenazelerin ve esirlerin değişimi için Azerbaycan ile Ermenistan arasında anlaşmaya varılan ateşkes bugün yerel saatle 12.00’de devreye girmişti.