Putin: Trump görevinden alınmaz!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dünya çapında her yıl merakla takip edilen ‘Büyük Basın Toplantısı’na başladı. Putin, ABD Başkanı Donald Trump’ın görevden alınacağına inanmadığını söyledi; ‘Sovyetler Birliği’nin mirasını kullandıklarına’ dair eleştirileri de yanıtladı: Bin yıllık Rus devletinden kalan mirası kullanmamamız mümkün değil.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2001’den beri düzenlediği büyük yıl sonu basın toplantısına başladı. Putin’in hemen her konuda önemli mesajlar vermesinin beklendiği toplantı için bu yıl 1895 gazeteci akredite oldu.

‘TRUMP GÖREVDEN ALINMAZ’

Putin, ABD Başkanı Donald Trump’ın azil süreciyle ilgili bir soruya yanıtında, “Süreci yapay gerekçelere dayanıyor, Senato’nun onu görevden alacağını sanmıyorum” dedi. “Trump’ın azil süreci tamamen yapay, hayal edilmiş gerekçelere dayanıyor. Tüm bu süreç, seçimi (Trump’a karşı) kaybeden Demokratların giriştiği iç kavganın neticesi” diyen Putin şöyle devam etti: “Trump’ı ilk başta Rusya’yla işbirliği yapmakla suçlamışlardı, şimdi de Ukrayna’ya baskı yapmakla itham ediyorlar. ABD Temsilciler Meclisi’nin görevden azlini onaylamış olmasının Trump’ın başkanlığının sonu olduğundan emin değilim. (Yargılanacağı) Senato’nun, Trump’ı görevden alacağını sanmıyorum.”

AA’YA YANIT: BATI BASININA GERÇEKTEN İNANIYOR MUSUNUZ?

Rus lider, Anadolu Ajansı’ndan da soru aldı. Ajans muhabirinin “Batı basını, Rus güçlerinin General Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu’nun saflarında yer aldığını yazıyor” demesi üstüne Putin esprili bir dille, “Batı basınının yazdıklarına gerçekten inanıyor musunuz?” yanıtını verdi. Putin, Libya meselesini Moskova’ya gidecek Türk heyetiyle görüşeceğini de belirtti.

SOVYETLER BİRLİĞİ’NİN MİRASINI MI KULLANIYOR?

Putin’e bazı çevrelerin Rusya’ya yönelttiği ‘tamamen Sovyetler Birliği’nin mirası üzerinde yaşama’ suçlaması da soruldu. Rus lider, “Elbette, Sovyet dönemi de dahil bin yıllık Rus devletinden kalan mirası kullanmamamız mümkün değil. Sovyetler Birliği döneminde Büyük Anavatan Savaşı zaferi, uzay alanında yapılan atılım ve daha birçok başarı gibi gurur duymamız gereken birçok şey yapıldı. Günümüze bakarsak, hiçbir şeyin değişmediğini öne süren kişilere üretim endüstrisindeki üretim kapasitelerinin yüzde 75’inin 2000 yılından itibaren oluşturulduğunu söylemek isterim. Üretim endüstrisindeki makinelerin ortalama yaşı 12. Bu son 10 yıl içinde neler yapıldığını gösteriyor” dedi.

Putin, SSCB’nin her zaman tahıl ve buğday ithal ettiğini hatırlatarak, Rusya’nın günümüzde dünyanın en büyük buğday tedarikçisi haline geldiğini vurguladı.

‘DONBASS’DA RUS GÜÇLERİ YOK’

Rusya Devlet Başkanı, Ukrayna’nın doğusunda Kiev’in denetiminde olmayan bölgelere ilişkin olaraksa, Donbass sorununu güç kullanarak değil, buradaki insanlarla diyalog yoluyla çözmek gerektiğini belirtti ve ekledi: “Kiev, Donbass’a abluka uygulayarak bu bölgeyi kendisi kendinden kopardı.”

Putin aynı soru kapsamında Donbass’ta Rus güçlerinin bulunmadığını da söyledi ve şöyle devam etti: “Bana sürekli ‘(Donbass’taki milislerin) ellerinde nasıl tank olabiliyor, bu tanklar nereden geliyor?’ diye soruyorlar. Bunlar onların yerli tankları, yabancı ülkelerden gelen tanklar değil.”

Rusya lideri ayrıca Donbass’ta Avrupa’dan gelmiş, gönüllü olarak savaşan kişiler bulunduğu hatırlatmasını da yaptı.

‘RUSYA İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPMALI’

Rus lidere, toplantı açılışının ardından ilk olarak iklim değişikliği hakkında bir soru yöneltildi. Putin, Rusya’nın bu konuda elinden geleni yapması gerektiğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı: “BM verilerine bakılacak olursa atmosfere zararlı gaz salınımı yapan ülkelerin başında ABD geliyor, bunu Çin ve AB izliyor, Rusya ise dördüncü sırada yer almakta. Kimse iklim değişikliğinin nedenlerini tam olarak bilmiyor. Ancak küçücük bir kaymanın dramatik sonuçları olabileceğini biliyoruz. İnsanlığın iklim üstündeki etkisini tam olarak hesaplamak mümkün değil. Tabii ki bu, iklim değişikliğine karşı hiçbir şey yapılmayacağı anlamına gelmiyor, hiçbir şey yapmadan bir kenarda oturmak doğru olmaz. Rusya, iklimin ani bir biçimde değişmemesi adına elinden geleni ortaya koymalı.”

2008’DE 4 SAAT 40 DAKİKA SÜRMÜŞTÜ

Rus liderin ekonomiden iç siyasete, uluslararası meselelerden Rusya’daki sosyal sorunlara kadar çeşitli alanlarda değerlendirmeler yaptığı büyük basın toplantısı, hem Kremlin’in dış politika vizyonunun bir özetinin olması hem de ülke içindeki sorunlara çözüm aranması nedeniyle önemli. Putin’in her yılın sonunda düzenlediği bu basın toplantısının ‘büyük’ olarak tanımlanmasının nedenlerinden biri, toplantının belirli bir bitiş zamanının olmaması. Zira basın toplantısının ne zaman biteceğine Rus lider kendisi karar veriyor.

Putin’in bu yıl 15. kez düzenlediği basın toplantılarının en uzunu 2008’de gerçekleşmişti. Bu basın toplantısı 4 saat 40 dakika sürmüştü. Putin’in geçen yılki basın toplantısı ise 3 saat 43 dakikanın ardından sonlanmıştı.