Putin Aliyev’le görüştü: Çatışmalar bir trajedi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile görüşen Rusya Lideri Putin, Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile de temas halinde olduğunu belirtip bölgedeki çatışmalardan endişe duyduklarını söyledi.

Azerbaycan ve Ermenistan arasında devam eden çatışmalarla ilgili tepkisi merak edilen Putin, Karabağ’da yaşananlardan dolayı endişe duyduklarını belirtip “Çatışmalar bir trajedi” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile Ermenistan’ın işgali altında bulunan Dağlık Karabağ’da çatışmalar başladıktan sonra ilk kez telefonda görüşen Rus lider, aynı zamanda Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile de temas halinde olduğunun altını çizdi. Rus haber ajansı TASS’ın aktardığı bilgilere göre, Putin ve Aliyev görüşmesinde Dağlık Karabağ’daki çatışmalar ele alındı.

ATEŞKESE YEŞİL IŞIK YAKMIŞTI

Öte yandan Fransız haber ajansı Agence France-Presse’e konuşan Paşinyan, Dağlık Karabağ bölgesindeki çatışmalarda verilen ağır kayıplar sonrası geri adım atmış, “Karabağ konusunda Azerbaycan ile karşılıklı tavizler vermeye hazırız” demişti.

SALDIRILARI, “TERÖR EYLEMİ” OLARAK NİTELENDİRİLİYOR

İki ülke arasında çatışmalarda 11’inci güne girilirken, Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattını hedef alan Ermenistan füzeleri hedefi tutturamasa da 300’den fazla şarapnel parçası etrafa yayılmış; stratejik projeye yönelik saldırı Azerbaycan tarafından “terör eylemi” olarak nitelendirilmişti.