Putin, 2036’ya kadar görevde kalmasını sağlayacak anayasa değişikliği referandumunda oy kullandı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin siyasi sistemini değiştirecek ve 2036’ya kadar devlet başkanlığı yapmasına imkan sağlayacak anayasa değişikliği için halk oylamasına katıldı.

Putin, başkent Moskova’da Rusya Bilimler Akademisi binasında açılan “2151” numaralı sandıkta, Başbakan Mihail Mişustin de “1241” numaralı okulda 90 numaralı sandıkta oyunu kullandı.

Mişustin, burada yaptığı açıklamada, “Bugün burada Rusya’nın geleceğini belirliyoruz. Ülkemizin sosyal ve ekonomik kalkınması, tarihinin, geleneklerinin ve değerlerinin korunması için oy verdim.” ifadesini kullandı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 25 Haziran’da başlayan anayasa değişikliği halk oylamasında bugün, sandıkların kapanmasından sonra oylama süreci sona erecek.

BUGÜNE KADAR YÜZDE 57 KATILIM

Rusya Merkez Seçim Komisyonu, 25 Haziran’dan bugün saat 12.00’ye kadar ülkede kayıtlı seçmenin yüzde 57,43’ünün oy kullandığını bildirdi.

Rusya Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Ella Pamfilova, oylama sisteminin seçmen için oldukça konforlu hale getirildiğini belirterek “Oylama sürecinde ciddi bir ihlal yaşanmadı.” dedi.

SALGIN GÖLGESİNDE OYLAMA

Günlük Kovid-19 yeni vaka sayısının hala 6 binin üzerinde olduğu Rusya’da, salgının gölgesinde oylama yapılıyor. Merkez Seçim Komisyonundan açıklanan verilere göre, yaklaşık 110 milyon 500 bin kayıtlı seçmen bulunuyor.

Sadece Moskova ve Nijgorod bölgelerinde önceden başvuran 1 milyon 200 bin civarında seçmene elektronik oylama izni verildi.

Rusya Kamuoyu Araştırmaları Merkezinin sandık çıkış anketine göre, halkın yüzde 76’sı anayasa değişikliklerini onaylarken, yüzde 24’ü düzenlemeye karşı çıkıyor.

OYLAMA, MUHALİFLERCE ELEŞTİRİLİYOR

Anayasa düzenlemesini kapsayan referandum, Rus muhaliflerce eleştiriliyor. Oylamadaki bazı ihlalleri ortaya çıkaran ve referandumun “göstermelik” olduğunu öne süren muhalif kesimler, oyların sokaklara, parklardaki banklara ve arabaların bagajlarına kurulan sandıklarda kullanıldığına ilişkin görseller paylaşıyor.

Seçmenlerin, “referandumda farklı yollarla birkaç kez oy kullanabildikleri” yönündeki iddialar da sık sık gündeme getiriliyor.