Protestoların sürdüğü Lübnan’da Başbakan Saad Hariri istifa etti!

Ekonomik kriz nedeniyle protestoların devam ettiği Lübnan’da, Başbakan Saad Hariri istifasını duyurdu. Lübnanlılar, ülke genelinde hayatı durma noktasına getiren yolları kapatma eylemlerini sürdürüyor.,

Lübnan’da ekonomik kriz ve yolsuzluğun tetiklediği sistem karşıtı protestolar toplumsal gerginliğe yol açarken, Başbakanı Saad Hariri’den “Çıkmaza saplandım, istifamı sunacağım” açıklaması geldi.

Hükümet ortağı Şii örgüt Hizbullah’ın lideri Hasan Nasrallah’ın Lübnan’da iktidar boşluğu olmaması için başbakan, hükümet ve cumhurbaşkanının görevde kalması gerektiği açıklamasına rağmen Sünni blok lideri, Başbakan Saad Hariri, çaresizlik ve kaçınılmazlık tonlamasıyla istifasını duyurdu. “Bugün artık çıkmaza saplandım, hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı Mişel Aun’a sunacağım” diyen Hariri, tüm Lübnanlılara iç barışın korunması çağrısı yaptığını belirtti.

Siyasi partilere “Lübnan’ı korumak bizim sorumluluğumuz” diye seslenen Hariri, “Makamlar gelir geçer, mühim olan ülkenin itibarı ve güvenliğidir” vurgusunu yaptı.

Bu arada Lübnanlılar, hükümetin iletişime ve özellikle sosyal iletişim ağı WhatsApp uygulamasına vergi getirme girişimine tepki olarak 17 Ekim’de başlattığı hükümet karşıtı protestolarına devam ediyor.

TEMEL İHTİYAÇ MADDELERİ TÜKENMEYE BAŞLADI

Lübnan’da, hükümetin vergi politikalarına karşı 17 Ekim’den beri devam eden protestolar nedeniyle ilaç, yakıt ve buğday gibi temel ihtiyaç maddeleri tükenmeye başladı.

Lübnan Sağlık Bakanı Cemil Cabak, başkent Beyrut’taki makamında düzenlediği basın toplantısında, 13 gündür ülkede hayatı felç eden gösterilerin sağlık hizmetlerine yönelik etkileri hakkında bilgi verdi.

Göstericiler tarafından yolların trafiğe kapatılması ve nakliye araçlarına saldırılar sebebiyle çoğu hastane ve eczanelerde ilaçların tükenmeye başladığını aktaran Cabak, bankaların da kapalı olması nedeniyle ödemelerin yapılamadığı ve ithal edilen ilaçların gümrüklerde bekletildiğini belirtti.

Yolların kapalı olmasından dolayı çalışanların işe gidemediği ve Lübnan’daki ilaç fabrikalarının da hizmet veremediği bilgisini paylaşan Cabak, “Lübnan’da durumun bu şekilde devam etmesi halinde sosyal ve tıbbi bir felaketle karşı karşıya kalabiliriz.” dedi.

Sağlık hizmetlerinde zor bir aşamada olduklarına dikkati çeken Cabak, mevcut durumdan ötürü devlet yetkililerin tümün sorumlu olduğunu savundu.

Doktorların da görev yaptıkları hastanelere ulaşma konusunda ciddi zorluklar çektiğini dile getiren Cabak, bazı bölgelerde göstericilerin ücret karşılığında vatandaşların geçişlerine izin verdiğini öne sürdü.

Öte yandan Lübnan yerel basının ilgili makamlara dayandırarak aktardığı haberlerde, ülkedeki yakıt ve buğday stoklarının vatandaşın 20 günlük ihtiyacını karşılamayacak durumda olduğu aktarıldı.

Yakıtın tükenmesi sebebiyle Lübnan’ın kuzeyindeki bazı istasyonlar hizmet dışı kalırken, esnafın iletişim ve gıda maddelerine zam yaptığı görüldü.