Pompeo’dan Trump’a övgü: Başkan Trump yeni bir liberal düzen kuruyor

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Trump yönetiminin “kötü aktörler” olarak tanımladığı Rusya, Çin ve İran’ın ilerleyişini engellemek için, duruma göre uluslararası anlaşmaları ya güçlendireceği ya da boşa çıkaracağı yeni bir liberal düzen inşa ettiğini söyledi.

Brüksel’de German Marshall Fund adlı düşünce kuruluşunda konuşan Pompeo, kampanya döneminden bu yana “Önce Amerika” sloganını öne çıkaran Başkan Donald Trump’ın küresel liderliği terk etmediğini, bunun yerine İkinci Dünya Savaşı sonrası sistemi çok taraflı kuruluşlar değil egemen devletler temelinde yeniden şekillendirdiğini belirtti.

Pompeo, “Harika demokrasimizin en güzel geleneklerine uygun olarak, asil devletleri savaşı önleyen ve daha fazla refahı sağlayan yeni bir liberal düzenin inşası için bir araya getiriyoruz” diye konuştu.

“Açık, adil, şeffaf ve özgür bir egemen devletler dünyasını korumak ve ilerletmek için adım attıklarını” ifade eden Pompeo, Başkan Trump’ın hem Dünya Bankası hem de IMF’ye Çin gibi ülkeleri fonlamaya son vermeleri için baskı yaptığını, bu ülkelerin zaten finansal piyasalara erişiminin olduğunu kaydetti.