Pompeo’dan Şengal mesajı: Ezidi halkıyla dayanışma içerisindeyiz!

Mike Pompeo, “IŞİD’in uyguladığı soykırımın 6’cı yıl dönümünde, Ezidi halkıyla dayanışma içerisinde olduğumuzu ifade etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, düzenlediği basın toplantısında, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta meydana gelen patlamaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Pompeo, Lübnan Hükümeti’ne destek vermeye hazır olduklarını belirterek, ABD’nin önümüzdeki günlerde bir kampanya başlatacağını söyledi.

Şengal Katliamı’nın 6’ncı yıldönümü dolayısıyla açıklama yapan Pompeo, “Başkan Donald Trump ve Amerikan halkı adına, IŞİD’in uyguladığı soykırımın 6’cı yıl dönümünde, Ezidi halkıyla dayanışma içerisinde olduğumuzu ifade etmek istiyorum” dedi.

ABD’nin soykırımlara karşı elinden gelenin fazlasını yapması gerektiğini belirten Pompeo, “Irak’ta yaraların iyileşmesi adına yönetimimiz tarafından çok şey yapıldı” diye konuştu.

IŞİD tarafından 3 Ağustos 2014 yılında Şengal’de gerçekleştirilen ve “73’üncü Ferman” olarak nitelenen soykırımda binlerce Ezidi Kürt öldürülürken, katliam insanlık tarihine kara bir leke olarak geçti.