Pompeo’dan saldırı yorumu: ‘Suudi Arabistan’ın kendini savunma hakkı var’

Smoke is seen following a fire at an Aramco factory in Abqaiq, Saudi Arabia, September 14, 2019 in this picture obtained from social media. VIDEOS OBTAINED BY REUTERS/via REUTERS ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. MANDATORY CREDIT. NO RESALES. NO ARCHIVES.

Petrol rafinerilerine saldırının ardından Suudi Arabistan’a giden ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Suudilerin kendini savunma hakkını desteklediklerini ve İran’ın “tehditkar” tutumunun kabul edilemeyeceğini söyledi.

Saldırıların ardından Cidde’de temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suudi Arabistan’ın “kendini savunma hakkı olduğunu” söyledi.

Pompeo, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda,  Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile ülkenin petrol tesislerine yönelik “benzeri görülmemiş saldırıyı” ele aldıklarını belirterek, “ABD, Suudi Arabistan’ın yanındadır ve kendini savunma hakkını desteklemektedir” ifadesini kullandı. Pompeo, İran rejiminin “tehditkar tutumuna” müsamaha gösterilmeyeceğini de sözlerine ekledi.

Pompeo, Suudi Arabistan ziyaretinin başlangıcında gazetecilere yaptığı açıklamada da, “Suudiler saldırıya uğrayan bir ulus. Bu onların toprağında gerçekleşti. Bu doğrudan onlara yönelik bir savaş eylemiydi” demişti.

ABD ÖNCÜLÜĞÜNDEKİ KOALİSYON

Pompeo, Suudi Arabistan’daki temaslarının ardından Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Seyid el Nahyan ile görüşecek. BAE, Suudi Arabistan’ın müttefikleri arasında yer alıyor.

BAE de, petrol tesislerine yönelik saldırıların ardından ABD öncülüğünde Ortadoğu’daki deniz yollarını korumak için oluşturulan koalisyona katılacağını açıkladı. Koalisyona Suudi Arabistan, Bahreyn, Avustralya ve Birleşik Krallık da katılacağını duyurmuştu.

Suudi Arabistan’da devlete ait petrol şirketi Saudi Aramco’ya ait iki tesise Cumartesi günü silahlı insansız hava araçları (SİHA) ile saldırı düzenlenmişti. Saldırıyı, Yemen’deki İran destekli Husi milisleri üstlenmişti. Ancak ABD ve Suudi Arabistan saldırıdan İran’ı sorumlu tutuyor.

“18 SİHA 7 SEYİR FÜZESİ ATILDI”

Suudi Arabistan ordusunun sözcüsü Turki el Malki, Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında da İran’a yönelik suçlamalarını sürdürdü.

Basın mensuplarına yanmış silahlı insansız hava aracı (SİHA) ve seyir füzesi parçalarını gösteren el Malki, saldırının kuzeyden yapıldığına dair bir video da izlettirdi. Yemen, Suudi Arabistan’ın güneyinde bulunuyor. El Malki, saldırının 18 SİHA ve yedi seyir füzesi ile gerçekleştirildiğini, üç füzenin hedefe ulaşmadığını söyledi.

El Malki, 700 kilometre menzili bulunan seyir füzelerinin Yemen’den atılmış olamayacağını da sözlerine ekledi.

İRAN SUÇLAMALARI REDDEDİYOR

İran ise Suudi Arabistan’a yönelik saldırıdan sorumlu oldukları yönündeki suçlamaları reddediyor. Tahran, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’a yönelik yaptırımları ağırlaştıracağına dair açıklamasına da tepki gösterdi.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, İran’a yönelik yaptırımların sivil halkı etkileyeceğini belirterek, “Bu ekonomik terörizm, yasa dışı ve insanlık dışı” dedi.

İran, Washington’a gönderdiği resmi bir mektupla da, Suudi Arabistan’ın kamuya ait iki büyük petrol rafinerisine saldırılarla bağlantısının olmadığını iletmişti. “İran’ın saldırılarda hiç bir rolü bulunmuyor” ifadesinin yer aldığı yazıda ABD’nin İran’a yönelik suçlamaları da kınanmıştı.