Pompeo: Suudi Arabistan’la ilişkileri zayıflatmak hata olur

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Kaşıkçı cinayeti nedeniyle uluslararası baskı altında olan Suudi Arabistan ile ilişkileri zayıflatmanın “vahim bir hata” olacağını belirtti. Pompeo ayrıca Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ı ilişkilendiren doğrudan bir raporun bulunmadığını belirtti.

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülen Kaşıkçı ile ilgili her türlü istihbaratı okuduğuna inandığını belirten Pompeo, “Veliaht Prens’in Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi için talimat verdiğine dair doğrudan bir rapor bulunmuyor” dedi. Kaşıkçı’nın da yazarları arasında bulunan Washington Post gazetesi Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA) Kaşıkçı’nın öldürülmesi emrini Veliaht Prens Selman’ın verdiği sonucuna ulaştığı iddiasında bulunmuştu.

Dışişleri Bakanı Pompeo Kaşıkçı cinayetiyle ilgili açıklamasını, ABD’nin Yemen’de Suudi Arabistan’a yardımını azaltma konulu bir Senato oylaması öncesi ABD Savunma Bakanı Jim Mattis ile birlikte Senato’ya verdikleri ifadeden sonra yaptı.

ABD Senatosu’na basına kapalı olarak ifade veren Pompeo ve Mattis’in senatörleri Yemen’deki savaşta ABD’nin Suudi Arabistan’a yardım etmeye devam etmesi gerektiği konusunda ikna etmeye çalıştığı belirtildi. AFP haber ajansının Pompeo ve Mattis’in önceden hazırlanmış konuşma metinlerine dayandırdığı haberine göre Pompeo, “Yemen’deki acı beni çok üzüyor ancak eğer ABD Yemen’e müdahil olmasa durum çok daha vahim olurdu” dedi.