Pompeo: Kürtler konusunda Türklerle anlaşacağımızdan eminim

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesi sonrası Abu Dabi’de Suriye konusunda açıklamalarda bulundu.

Pompeo, “Türklerle Suriyeli Kürtlerin de korunmasını sağlayacak bir yol bulunabileceğine inandığını söyledi.

Pompeo, “Türk halkı ve Erdoğan’ın ülkelerini teröristlerden koruma hakkını teslim ediyoruz. Aynı zamanda terörist olmayanların, bunca zaman bizimle beraber savaşanların da korunmayı hak ettiğini biliyoruz. Her ikisini başaran bir sonuca ulaşabileceğimize eminiz: Türklerin meşru terör tehditlerinden korunması ve Türkiye’ye yönelik terör riski teşkil etmeyen halklara karşı olası ciddi risklerin önüne geçilmesi” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu ile bu konuyu ele aldıklarını söyleyen ABD’li bakan, Türkiye ile Suriyeli Kürtlerin durumu konusunda çözüme kavuşturulması gereken çok sayıda detay bulunduğunu ancak “iyi bir sonuca” ulaşılabileceğine dair “iyimser” olduğunu belirtti.

Pompeo, ABD’nin Suriye’deki 2 bin askerini çekme kararının, bir “taktik değişikliği” olduğunu, bunun da Amerikan ordusunun IŞİD ve İran’la mücadele kapasitesini etkilemeyeceğini belirtti.

İlgili Haberler