Pompeo, BM genel sekreteri Guterres’e ABD ordusunun Irak’ta düzenlediği hava saldırılarıyla ilgili bilgi verdi!

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşerek, ABD ordusunun Irak’ta düzenlediği hava saldırılarıyla ilgili bilgi verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in gerçekleştirdiği telefon görüşmesiyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Görüşme sırasında, İran’a yakınlığı ile bilinen Hizbullah Tugayları’nın,  (Ketayib Hizbullah) örgütünün Irak’ın Kerkük bölgesindeki koalisyon güçlerine düzenlediği saldırının ele alındığını belirten Ortagus, “Bakan Pompeo, ABD’nin verdiği karşılığın savunma amaçlı olduğunu ve İran’ı caydırmayı hedeflediğini vurguladı” ifadesini kullandı.

ABD’NİN HİZBULLAH TUGAYLARI’NA SALDIRISI

ABD Savunma Bakanlığı dün, diplomatlarına yapılan saldırıya misilleme olarak, Hizbullah Tugayları’nın Irak ve Suriye’deki toplam 5 üssüne hava saldırısı düzenlendiğini açıklamıştı.

Irak Savunma Bakanlığı ise söz konusu örgütün, Anbar’daki El-Harş ve Sellum bölgelerindeki iki mevzisine ABD tarafından üç hava saldırısı yapıldığını duyurmuştu.

Irak Sağlık Bakanlığı, Haşdi Şabi bünyesindeki Hizbullah Tugayları’nın Anbar’daki üslerine düzenlenen saldırıda 28 kişinin öldüğünü, 48 kişinin yaralandığını bildirmişti.

“Irak Hizbullah’ı” şeklinde de tanımlanan İran destekli örgüt, Haşdi Şabi’nin bünyesindeki milis oluşumlardan biri olarak biliniyor.