Polis, Yüksel Caddesinde “İşimi istiyorum” eylemi yapan Nazan Bozkurt’un bacağını ısırdı

Yüksel Caddesinde “İşimi istiyorum” eylemi yapan Nazan Bozkurt, polis müdahalesinde bir kadın polis tarafından bacağının ısırıldığını anlattı. Elmacık kemiği kıran polise takipsizlik kararı verilmesiyle ilgili de AYM’ye başvurdu.

Ankara, Yüksel Caddesi eylemcilerinden olan ve birçok kez polis tarafından darp edilen Nazan Bozkurt dünkü polis müdahalesinde “ısırıldı”.

Bozkurt bianet’e yaptığı açıklamada olayı şöyle anlattı:

“Dün eylemimizin 1098. Günüydü. Çevik kuvvet polisi daha biz eyleme başlamadan önce video çekimi yapan kişiye saldırdı. Polisin orada bulunma sebebinin bizim güvenliğimizi sağlamak olduğunu söyledik, bunun üzerine bize de saldırdı. Daha eylem başlamadan polis müdahalesi gerçekleşmiş oldu.

“Kolumu tutan bir kadın polis koluma tırnaklarını batırdı, ben kendimi savunmaya çalıştım. Beni 3-4 kadın polis birden tutuyordu. Polislerden biri sağ bacağıma doğru eğildi, o sırada acı hissettim, eğildim baktım sağ bacağımın üst tarafını ısırıyordu.

“Gözaltı muayenesinde doktora da gösterdim, ilk ısırıldığım anda beyaz bir halka etrafında diş izleri vardı, sabah uyandığımda ortası daha koyu renk olan ve büyüyen bir morluk vardı ısırıldığım yerde.”

Bozkurt ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Polis şiddetiyle ilgili AYM’ye bireysel başvuru yaptı

Kendisine saldıran polislerden şikayetçi olan Bozkurt, dün ayrıca daha önce kendisini darp eden ve hakkında takipsizlik verilen polisle ilgili de Anayasa Mahkemesine başvurdu.

Çankaya Nüfus Müdürlüğü’nde memur olarak çalışan Nazan Bozkurt, 23 Ocak 2017’de çıkarılan KHK ile ihraç edilmişti. Ankara’daki Yüksel Caddesi’nde düzenlenen “İşimizi istiyoruz” eylemlerine katılan Bozkurt, 8 Haziran 2018’deki gösteride gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınırken polisçe darp edilen ve yumruklanan Bozkurt’un elmacık kemiği kırıldı. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi raporunda da elmacık kemiğinin yumruk sonucu kırıldığı belgelendi.

Nazan Bozkurt bu raporla birlikte savcılığa polis hakkında şikayette bulundu.

Memur Suçları Savcılığı ise şikayetten yaklaşık bir yıl sonra “Bozkurt’un gözaltına alınmamak için direndiği ve polislere zorluk çıkardığı” yönündeki bilirkişi raporuna dayanarak polis hakkında dava açmamaya karar verdi.

Takipsizlik kararında “polislerin orantılı güç kullandığı” iddia edildi.

Polise, Bozkurt’a karşı koruma teklif edildi

Bu karara itirazı da Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliğince reddedilen Bozkurt dün Anayasa Mahkemesine başvuru yaptı. Polis hakkında verilen takipsizlik kararıyla ilgili bireysel başvuruda bulunan Bozkurt ayrıca, takipsizlik kararı veren savcıyı da Hakimler Ve Savcılar Kurulu’na şikayet ettiğini de belirtti.

Nazan Bozkurt, “Yüzümdeki kemiği kırdığı için şikayetçi olduğum Güvenlik Şubeye bağlı polise, Emniyet Müdürlüğünden bana karşı koruma teklif edildiğini öğrendim” dedi.

Polis “yasadışı” diyor, mahkeme cezaları kaldırıyor

Nazan Bozkurt, eylemlerine “yasadışı olduğu” gerekçesiyle müdahale edildiğini ancak kendilerine Kabahatler Kanunu çerçevesinde verilen para cezalarının ise kanunsuz sayılarak iptal edildiğini anlattı:

“Bugün elime ulaşan tebligatta eylem günü kesilen para cezasına karşı yaptığım itirazın kabul edildiğini gördüm. Ankara 5. Sulh Ceza Mahkemesi para cezasının iptaline karar verdi. Para cezalarının hemen hemen hepsi kaldırıldı zaten. Polis bize eylem yasadışı diyor ama mahkemeler biz itiraz ettikçe cezaları iptal ediyor…”

Ayça Söylemez/BİA