PKK’den İstanbul’daki patlamaya ilişkin açıklama

PKK, Taksim İstiklal Caddesi’nde yaşanan patlama ile ilgili, “Bu olayla ilişkimizin olmadığı, doğrudan sivilleri hedeflemeyeceğimizi ve sivilleri hedefleyen eylemleri kabul etmediğimizi halkımız ve demokratik kamuoyu yakından bilmektedir” açıklamasını yaptı.

İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde Türkiye’nin en kalabalık yerlerinden biri olan Taksim İstiklal Caddesi’nde dün saat 16.20 sıralarında bir patlama meydana geldi.

Patlamada, 4’ü olay yerinde olmak üzere 6 kişi hayatını kaybederken 81 kişi de yaralandı.

Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sabah saatlerinde bombayı bırakan şüphelinin yakalandığını duyurdu. Soylu, eylemin talimatının Kobani’den geldiğini ve eylemi yapanın Efrin’den geçtiği konusunda bir değerlendirmeleri olduğunu söyledi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ise şüphelinin sorgusunda, “PKK/PYD/YPG tarafından özel istihbarat elemanı olarak yetiştirildiğini beyan ettiğini” açıkladı.

HSM’den açıklama

PKK’nin askeri çatı oluşumu Halk Savunma Merkezi (HSM) Karargah Komutanlığı da bir açıklama yayımladı.

Patlamada hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dilenen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bu olayla ilişkimizin olmadığı, doğrudan sivilleri hedeflemeyeceğimizi ve sivilleri hedefleyen eylemleri kabul etmediğimizi halkımız ve demokratik kamuoyu yakından bilmektedir. Biz haklı ve meşru özgürlük mücadelesi yürüten bir hareketiz. Türkiye toplumuyla ortak, demokratik, özgür ve eşit gelecek yaratmak isteyen bir perspektifle hareket ediyoruz. Bu açıdan Türkiye zemininde sivil insanları herhangi bir biçimde hedeflememiz söz konusu olamaz.”

Açıklamanın devamında, “Özellikle kimyasal silah kullanmasının deşifre olması, yine kendi askerlerini yaktıkları görüntülerin açığa çıkması gerçeği karşısında tabloyu tümüyle değiştirmeye dönük yeni bir karanlık planın devreye sokulmak istendiği görülmektedir. Bu olay sonrası özellikle Kobanê’yi hedef göstermeleri, planlarının yönünü ortaya koymaktadır. Bu çerçeveden bakıldığında bu olayın karanlık bir olay olduğu, bu olayda kullanılan öğelerin Kürt veya Suriyeli olduğu iddia edilse de, bunun sonucu değiştirmeyeceği açık ortadadır. Bunun karanlık bir planın başlangıcına işaret ettiği anlaşılmaktadır” denildi.

Soylu ve İstanbul Emniyeti’nin açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “İlk değerlendirmelerden itibaren aynı iz üstündeyiz. Eylemin talimatının Kobani’den geldiği konusunda bir değerlendirmemiz var. Eylemi yapanın Afrin’den geçtiği konusunda bir değerlendirmemiz var. Ve yine elbette ki bu olay hiç olmasaydı, hiç can kaybımız olmasaydı ama şu anda sınırın ötesinde binlerce kahramanımız, sınırın içerisinde dağlarda binlerce kahramanımız, şehirlerin içerisinde binlerce kahramanımız sadece terörü engellemekle mücadele ediyor. Biraz önce olayı yapan, bombayı bırakan kişi İstanbul Emniyet Müdürlüğümüzün ekipleri tarafından gözaltına alındı. Ondan önce yaklaşık 21 kişi daha gözaltına alınmıştı” ifadelerini kullanmıştı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü şüphelinin kimlik bilgileri konusunda yaptığı açıklamada, “Olayı gerçekleştiren Suriye uyruklu Ahlam Albashir isimli şahıs sağ olarak ele geçirilmiştir. Sorgusunda, PKK/PYD/YPG Terör örgütü tarafından özel istihbarat elemanı olarak yetiştirildiğini beyan etti” ifadelerini kullanmıştı.