PKK’den hayatını kaydeben Peşmerge ile ilgili açıklama

PKK’nin askeri kanadı HPG, Sidekan’da bir Peşmergenin hayatını kaybettiği birinin de yaralandığı mayın patlaması ile, “Güçlerimizin bu olayla herhangi bir ilgisi yoktur ve sorumluluğu bulunmamaktadır“ açıklamasını yaptı.

HPG Basın İrtibat Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, “12 Mart günü akşam saatlerinde Sidekan bölgesinde bir patlama meydana gelmiş, bu patlamada KDP peşmergelerinden birisi yaşamını yitirmiş, birisi de yaralanmıştır. Bu olaydan hareketimiz sorumlu tutularak bazı suçlayıcı haberler yapılmıştır” denildi.

“Bu üzücü olay Xakurkê bölgesinin Sidekan alanına bağlı Sidekan boğazında yaşanmıştır” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Söz konusu yer Saddam döneminde çokça mayınlanmış bir alandır. 2019 ve 2020 yıllarında işgalci Türk devletinin Xakurkê bölgesine dönük geliştirdiği saldırılara karşı da bu alandaki bazı yerler mayınlanmıştır. Bu bölgenin mayınlı askeri bir alan olduğu hem bölge halkına ve hem de bölgedeki KDP yetkilisine güçlerimiz tarafından bildirilmiş ve gerekli uyarılar daha önce yapılmıştır. Ancak 12 Mart günü tüm bu hususlar bilinmesine rağmen KDP güçleri mayınlı araziye girmiş ve bunun sonucunda elim olay gerçekleşmiştir. Güçlerimizin bu olayla herhangi bir ilgisi yoktur ve sorumluluğu bulunmamaktadır.”

Ne olmuştu?

Dün akşam saatlerinde Erbil’in Soran ilçesine bağlı Sidekan kasabasında yola önceden döşenen mayın Peşmergelere ait özel aracın geçişi sırasında patladı.

Tümgeneral Yasin, 80’inci Tugay Komutanlığında görevli peşmergelerin Balakayeti bölgesinde görevli olduklarını ve köylerine döndükleri esnada patlamanın yaşandığını söyledi.

Hayatını kaybeden Peşmerge Tarık Kadir (45) evli ve 3 çocuk babasıydı. Peşmerge Muzaffer Hasan (46) da ağır yaralandı.