PKK ile TSK arasında şiddetli çatışma: Bir köyde yangın çıktı

Haftanin bölgesinde TSK ile PKK arasında yaşanan şiddetli çatışamnın ardından Sorya köyüne ait tarım arazisi ve bahçelerin yandığı bildirildi.

Dün akşam saatlerinde Duhok’un Zaho ilçesi Batifa kasabası kırsalında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile PKK’liler arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.  

Bögenin televizyonu Rudaw’a konuşan Batifa Kasabası Müdürü Dilşer Abdulstar, gece saat 22:00’da başlayan çatışmanın saat 23:00’a kadar şiddetli bir şekilde sürdüğünü söyledi.

Dilşer Abdulstar, çatışma esnasında TSK’ya ait savaş uçakları ve Apaçi helikopterlerin bölgeyi yoğun bir şekilde bombaladığını belirtti.

Abdustar, “Badur köyü çevresine 6 füze isabet etti. Yine Minin, Pirbila ve Evlih köyü civarına 3 füze ve Keşan köyü çevresine de 6 füze isabet etti” dedi.

Çatışma ve bombardımanlar nedeniyle Sorya köyü çevresinde halka ait ekili arazi ve bahçelerde yangın çıktığını belirten Batifa Kasabası Müdürü Abdulstar, büyük çapta maddi hasar yaşandığını kaydetti.

Sorya Köyü muhtarı Bedel Murad da, evlere ulaşan yangının köy halkı tarafından kontrol altına alındığını söyledi.

Rûdaw’a ulaşan görüntülerde yangın sıçrayan bazı ev ve ağılların yandığı görülüyor.

Operasyon ve bombardımanlar sürüyor

TSK 16 Haziran’da Kürdistan Bölgesi toprakları içerisindeki Haftanin bölgesinde “Pençe-Kaplan” adıyla operasyon başlatmıştı.

Operasyon kapsamında sınırdan 15 kilometre kadar içeri gelen TSK unsurlarının 24 tepede üstlendiği belirtiliyor.

Bölgede PKK’lilerle askerler arasında sık-sık çatışmalar yaşanıyor. TSK’ya ait savaş uçakları ve topçu birlikleri de bölgeyi bombalamaya devam ediyor.

Kürdistan Parlamentosu’nun oluşturduğu ortak araştırma komisyonu tarafından hazırlanan rapora göre, 1992’den 2020’ye kadarki süreçte TSK ile PKK arasında yaşanan çatışmalar nedeniyle 504 köy boşaltıldı, 50’dan fazla sivil hayatını kaybetti.

Operasyonlar sürerken 1 Temmuz’da Irak Sınır Muhafızları Zaho sınırındaki Kela Şabanike, Siyare Bena ve Kela Dêrê tepelerine konuşlandı.

11 Ağustos günü, Erbil’in Sidekan kasabasında Irak Sınır Muhafızları’na (IBP) ait araç, PKK’lilerle toplantı halindeyken Türk SİHA’ları tarafından bombalandı.

Saldırıda 2’inci Sınır Tümen Komutanı Muhammed Reşid Süleyman ile 2’inci Sınır Tümen Komutanlığına bağlı 3’üncü Birlik Komutanı Yarbay Zübeyir Hali Taceddin hayatını kaybetti.

HPG, bombardımanda “Hakurki Eyalalet Komutanlığı” üyesi Agit Garzan kod adlı Murat Kalko’nun da hayatını kaybettiğini duyurdu.

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı, 5 Eylül’de yaptığı açıklamada, Haftanin’deki operasyon bölgesinin tamamında yürüttükleri arama-tarama faaliyetlerinin “başarıyla tamamladığını” duyurdu. |