Pınar Gültekin cinayeti davasının görülmesine devam edilecek

Üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in geçen yıl Muğla’da Cemal Metin Avcı tarafından öldürülmesine ilişkin davanın 5. duruşması bugün Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Davada Cemal Metin Avcı, ‘canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürme’ suçundan tutuklu yargılanıyor.

Duruşma öncesi davayla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Avcı’nın annesi Ayten A., babası Selim A. ve iş ortağı Şükrü Gökhan O.’nun suç delillerini yok etme, gizleme ve değiştirme suçundan haklarında verilen kovuşturmaya yer olmadığına dair kararı bozdu. Yargıtay, 3 şüpheli hakkında iddianame düzenlenmesine karar verdi.

Yargıtay, kararı bozmasına gerekçe olarak İzmir Adli Tıp Grup Başkanlığı’nca düzenlenen 18 Ağustos 2020 tarihli raporu gösterdi.

Raporda, olay yerinde bulunan bir varil içerisinden ele geçirilen sigara izmaritlerinin şüpheliler Şükrü Gökhan ve Ayten A.’nın DNA profiliyle uyumlu olduğu tespit edilmişti.

Gültekin’in ailesi avukatları Dr. Avukat Rezan Epözdemir aracılığıyla sanık Cemal Metin Avcı’nın annesi Ayten A., babası Selim A. ve Şükrü Gökhan O’.nun suç delillerini yok etme, gizleme ve değiştirme suçunu işlediğini belirterek şikayetçi olmuş, ancak Muğla Cumhuriyet Savcılığı şüpheliler hakkında 2 Ekim’de ek kovuşturmaya yer olmadığına dair karar vermişti.

26 Nisan’da görülen son duruşmada Gültekin ailesinin avukatlarının reddi hakim talebi ve Muğla Kadın Dayanışma ve Danışma Derneği’nin katılma talebi de reddedilmişti.

27 yaşındaki Gültekin 16 Temmuz 2020’de kaybolmuş, 5 gün sonra yapılan soruşturmanın ardından Pınar’ın eski sevgilisi olduğunu iddia eden Cemal Metin Avcı, Gültekin’i boğarak öldürdüğünü, cesedini bağ evindeki varile koyup yaktığını, üzerine de beton döktüğünü itiraf etmişti.