Pınar Gültekin cinayeti davası yeniden görülecek; ilk duruşma 15 Şubat’ta

İzmir Bölge Adliyesi 4. Ceza Mahkemesi, Pınar Gültekin davasının yeniden görülmesine karar verdi.

Davanın 20 Haziran’da görülen karar duruşmasında Pınar Gültekin’i öldüren Cemal Metin Avcı’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası “haksız tahrik” indirimiyle 23 yıla indirilmişti.

Cinayet sırasında yardım ettiği iddiasıyla hakkında müebbet hapis cezası istenen Cemal Metin Avcı’nın erkek kardeşi Mertcan Avcı ise beraat etmişti.

Gültekin ailesinin kararı istinafa taşıması üzerine İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4’üncü Ceza Mahkemesi, davanın yeniden görülmesine karar verdi.

Davanın ilk duruşması 15 Şubat’ta görülecek. .

Ne olmuştu?

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencisi olan Gültekin, 16 Temmuz’da Ula İlçesi’ndeki evinden ayrılmış ve daha sonra kendisinden haber alınamamıştı.

Ailesi ve yakınları, bir süredir sosyal medya üzerinden Gültekin’in bulunması için kampanya düzenlemiş, ardından Menteşe ilçesinin kırsal Yerkesik Mahallesi’ndeki ormanlık alanda Gültekin’in cesedi bulunmuştu.

Polisin takibi sonucu cinayetle ilgili gözaltına alınan Metin Avcı, “canavarca hisle ve eziyet çektirerek kasten öldürmek” suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Pınar Gültekin’i öldüren Cemal Metin Avcı önce ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmış, sonra cezası “haksız tahrik” indirimiyle 23 yıla indirilmişti.

20 Haziran’da Muğla 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 13’üncü duruşmada, cinayet sırasında yardım ettiği iddiasıyla hakkında müebbet hapis cezası istenen Cemal Metin Avcı’nın erkek kardeşi Mertcan Avcı ise beraat etmişti.

Gültekin ailesinin avukatı, Rezan Epözdemir karara itiraz edildiğini açıklamıştı:

“Pınar Gültekin ile ilgili hukuk garabeti mahiyetindeki bu karara, bugün itibariyle hem katılan vekili olarak biz hem de esas hakkındaki mütalaasında tüm sanıkların cezalandırılmasını talep eden Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı istinaf mahkemesi nezdinde itiraz etti.”