Peşmerge ve Irak ordusundan ortak koordinasyon

Irak Genelkurmay Başkanı Korgeneral Abdulemir Yarallah, Peşmergenin de dahil olacağı ortak koordinasyon merkezinin Kerkük’te güvenlik ve istikrarı güçlendireceğini söyledi.

Kerkük’te Federal Polis Merkezi’ni ziyaret eden Korgeneral Abdulemir Yarallah, basın mensuplarına yaptığı açıklamada kentteki emniyet müdürlüğü ile Kerkük’ün güvenliği için federal güçler ve Peşmerge arasındaki koordinasyonu ele aldıklarını söyledi.  

Kerkük’e Peşmerge güçlerinin yerleşmediğini belirten Yarallah, “Ancak Peşmergenin de katılımıyla oluşturulacak olan ortak koordinasyon Kerkük’te istikrarı güçlendirecektir” dedi.  

Geçtiğimiz günlerde Kerkük, Diyala ve Ninova vilayetlerinde güvenlik meselelerini görüşmek üzere İçişleri, Savunma Bakanlıkları ve Peşmerge Bakanlığı’nın katılımı ile kapsamlı bir toplantı yaptıklarını hatırlatan Yarallah, “Bu bölgelerde teröristlerin faaliyetlerini ele almak, bu konuda görüş alışverişinde bulunmak için bu toplantıya ihtiyaç duyuldu” dedi.

Peşmerge ile Irak ordusu arasındaki sınır bölgelerinde IŞİD faaliyetlerinin arttığına dikkat çeken Abdulemir Yarallah, sözkonusu bölgelerde örgütün güvenlik zaafiyetinden ve boşluklardan yararlandığını söyledi.

Korgeneral Abdulemir Yarallah, Peşmergenin Kerkük’e dönmesi konusunda ise, “Bazı siyasi tarafların bahsettiği gibi Peşmergenin Kerkük ve diğer bölgelere dönüşü tartışılmuış değil” dedi.