Peşmerge ve HPG’den yaşanan çatışmaya ilişkin açıklama

Peşmerge Genelkurmay Başkanı Cemal Eminki, Metina bölgesinde PKK’lilerin Peşmergeye ait bir üsse ateş açtığını, Peşmergenin de karşılık verdiğini söyledi. HPG ise bölgede kısa süreli bir temas yaşandığını duyurdu.

Cemal Eminki, “PKK’liler Amedi ilçesi ile Kadişe kasabası arasındaki Çarçel bölgesinde Peşmerge noktasına ateş açtı. Peşmerge de savunma amaçlı ateşe karşılık verdi. Bir kaç dakika süren karşılıklı ateş esnasında herhangi bir can kaybı yaşanmadı. PKK’lilerin Güney Kürdistan topraklarında Peşmergeye ilk saldırısı değil. Daha önce de başka yerlerde ateş açtılar. Peşmerge kenti topraklarında, kendi görev bölgesindedir. Ateş nereden gelirse gelsin karşılıksız kalmayacaktır” diye konuştu.

Eminki, PKK’lilerden herhangi bir kayıp olup olmadığı konusunda bir bilgi edinemediklerini söyledi.

HPG’den açıklama

Öte yandan PKK’nin askeri kanadı HPG’ye bağlı Basın İrtibat Merkezi’nden yapılan açıklamada, KDP Güçleri’nin 5 Haziran günü Metina bölgesine bağlı Gire Çarçel ve Gire Hakkari arasındaki bölgeye “saldırı biçiminde gelip yerleştiği” iddia edildi.

Peşmergenin “tüm uyarı ve çağrılara rağmen burada mevzilenmeye devam ettiği ve yeni yollar yaptığı” ifade edilen açıklamada, şu sözlere yer verildi:

“24 Temmuz günü sabah saatlerinde Girê Çarçel alanında yeniden harekete geçerek gerilla noktalarına doğru ilerlemeye çalışmıştır. Daha önce de kamuoyuna duyurduğumuz gibi, söz konusu alan gerilla güçlerinin yıllardır mevzilendiği temel bir bölge olup, alana yeni gelen KDP güçleri ile arasında çok kısa bir mesafe bulunmaktadır. KDP güçlerinin gerilla noktalarına doğru ilerlemesi sonucunda kısa süreli bir çatışma yaşanmıştır. KDP güçleri alanı ağır silahlarla taramış ve bunun sonucunda arazide yangın çıkmıştır.”