Pervin Buldan’dan Bahçeli’ye: Katille dil birliği yapmıştır

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, İzmir’de öldürülen Deniz Poyraz’ı suçlayan MHP lideri Bahçeli’ye tepki gösterdi: “Katille dil birliği yapmıştır. Deniz’in babasını, ailesini hedef göstermiştir.”

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmaya HDP İzmir İl Binası’na düzenlenen saldırıda vefat eden Deniz Poyraz’ı anarak başladı. Buldan, Deniz Poyraz’ı milis olmakla suçlayan MHP lideri Bahçeli’ye de tepki gösterdi. Buldan’ın mesajları şöyle:

TETİKÇİ TEK BAŞINA DEĞİL: Barış ve demokrasi umudunu hiçbir zaman söndüremeyecekler. Sözümüzdür sevgili Deniz. Bu topraklarda mutlaka yaşam bulacaktır. Hepimize ışık oldun, yolumuzu aydınlattın. Bu ülkede on yıllardır katiller yaratan karanlığın varlığı bizler çok iyi biliyor ve tanıklık ediyoruz. İzmir katliamını gerçekleştiren tetikçi tabii ki tek başına değildir. Onu yönlendiren, tetiği çektiren güçlerin varlığını hiç kimse inkar edemez. Bu ülkede işlenen her bir cinayetin altından aynı ortak profil çıkıyor.

SOYKIRIM DİLİ: Katilin profili bize ortak bir yüzü göstermektedir. Halkların kimliğine, diline, inancına karşı olan nefrettir, Kürt, kadın düşmanlığıdır, HDP’ye karşı haşere temizliği yapılsın diyen soykırım dilidir. Daha neler göreceksiniz diyen tehdit dilidir. Medya tetikçiliğidir. Şemdinli’de iyi çocuktur, İzmir’de adın ne abiciğimdir. Mafya ve çetedir. Kobani davasında kumpastır, HDP kapatma darbesidir.

HEPSİ KOL KOLA: Bütün bunların ortak yüzleri işte budur. Bunların hepsi kol koladır. Deniz Poyraz’ı katleden de bu örgütlü, planlı birlikteliktir. İzmir katliamında bu ortak yüzün sahiplerinin tamamının parmak izi, nefret izi vardır. İzmir katliamında tıpkı öncekilerde olduğu gibi suç üstü yakalanmışlardır. İktidarın siyaset adına bu kürsülerden ürettiği HDP düşmanlığıyla, nefret diliyle tetikçi arasındaki ilişki açık olarak ortadadır. Gizlemeyeceksiniz.

BAHÇELİ HEDEF GÖSTERDİ: Katil hangi saiklerle cinayeti işlediğini açıklamışsa hükümetin küçük ortağı da bugün bu kürsüden Deniz Poyraz’ı hedef göstermiştir. Katille dil birliği yapmıştır. Deniz’in babasını, ailesini hedef göstermiştir. Bu ülkede HDP’ye oy veren milyonları hedef göstermiştir. Yeni cinayetlere kapı aralayacak bu söylemlere karşı savcıları göreve davet ediyoruz. Bu küçük ortağa haddini bildirecek var mı yürekli bir savcı?