Pervin Buldan ve Mithat Sancar, CHP Genel Merkezi’nde Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu partisinin genel merkezinde ziyaret etti. Ziyaretten sonra ortak basın açıklaması yapan liderler, soru almadı.

Kılıçdaroğlu açıklamasında, “Türkiye’nin birliğe ihtiyacı var, beraber olmaya ihtiyacı var, kucaklaşmaya ihtiyacı var, helalleşmeye ihtiyacı var. Kavgalardan çok çektik. Bir araya gelmeliyiz, oturmalıyız ve konuşmalıyız” mesajını verdi.

Parti ziyaretlerinin bu ziyaretle sona erdiğini söyleyen Buldan, “Türkiye’nin acil çözülmesi gereken konuları belidir. Muhalefet partileri olarak bu konuları nasıl çözebileceğimizi ve Türkiye’nin bu geçiş döneminde yapması gerekenleri konuştuk” dedi.

Buldan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de çoklu krizleri yaşıyoruz. Ekonomik, sosyali siyasal krizler başta olmak üzere adalet ve hukuk konusunda da kriz yaşandığını belirtmek isterim. Bugün aynı zamanda Roboski Katliamı’nın 10 yıl dönümü. Roboski Katliamı’nın gerçek failleri ortaya çıkmadı ve yargılanmadı. Emine Şenyaşar’ın bir adalet arayışı var, aylardır sürüyor. Bütün bu meseleleri çözmek üzere Türkiye’nin yeni bir anlayışa ve yönetime ihtiyacı var. Bu da bir erken seçim kararıyla Türkiye’nin gündemine gelecektir. Diğer partilere olduğu gibi, TBMM’ye vereceğimiz ortak önergeyle erken seçim isteme talebini gündeme getirme teklifini de sunduk Genel Başkan’a. Kendi aralarında görüşüp bize görüşlerini iletecekler.”

Sancar da muhalefet partilerinin halka verebilecekleri en büyük vaadin “toplumsal barışı birlikte sağlamak” olduğunu söyledi, “‘Biz toplumsal barışı sağlamak konusunda hemfikiriz’ mesajını verebildiğimiz sürece toplumdan karşılık alabileceğimizi biliyoruz” dedi.