Pervin Buldan: Kürt sorunu sadece HDP’nin değil, hepimizin sorunu olmamalıdır

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Bu saatten sonra kurulması gereken bir ittifak varsa o da barış ittifakı olmalıdır. Herkes barış ittifakı üzerinde çalışmalıdır, yoğunlaşmalıdır ve bu ittifakı hayata geçirmelidir” dedi.

1 Eylül Dünya Barış Günü kapsamında Van’da düzenlenen mitinge katılan Buldan, barışın adalet, özgürlük, emek ve alın teri olduğunu söyledi.

Bu topraklarda büyük acıların yaşandığını, büyük bedellerin ödendiğini, barış, demokrasi ve özgürlükler adına büyük mücadelelerin verildiğini belirten Buldan, Kürt sorununun demokratik yöntemlerle çözülmesini özellikle vurguladıklarını aktardı.

Buldan, “Ne yazık ki son 6-7 yıldır bu savaş politikalarına prim veren, halkımızı ekonomik, sosyal ve siyasi krizlerin içine sürükleyen bir iktidar var karşımızda. Çözüm ve barış olmadığı için Türkiye’nin her gün başka bir yere savrulduğu bir zamandan geçiyoruz. Biliyoruz, yaşadık 2013 yılı hepimizin hafızasında, kalbinde önemli bir tarihtir. 2013’te başlayan diyalog ve müzakere süreci Türkiye ve Ortadoğu’nun en önemli tarihi adımıydı. Bunu Türkiye halkları olarak dikkatle takip ettik. Sadece barış ve müzakere süreci değil onun arkasından atılan adımlar da vardı” ifadelerini kullandı.

Pervin Buldan şunları kaydetti:

“28 Şubat’ta Dolmabahçe’de okunan mutabakat metni bu ülkenin barışa adım adım gitmesi ve demokrasinin tesisi için atılan adımlardan bir tanesiydi, kıymetli bir adımdı. Ancak bu ülkeyi yönetenler diyalog yerine çözümsüzlüğü ve savaş politikalarını tercih etti. Halkların ortak geleceğine darbe yaptılar. Bunu yaparken tecridi derinleştirip barışı unutturmaya çalıştılar. Çünkü Türkiye halkları barışın gelmesini umut ediyordu. O iklim Türkiye’ye yayılmıştı fakat bu ülkeyi yönetenlerin barışı unutturup tecrit, inkar ve asimilasyon politikalarında ısrar etmesi bu ülkeye hiçbir şey kazandırmadı, ülkeyi 100 yıl geriye götürdü.”

Kürt sorunuyla yüzleşemeyen ülkenin kaoslardan, krizlerden, mafyadan, çetelerden ve bunlarla oluşan düzenlerden kurtulamayacağını belirten Buldan, “Bu ülkenin en büyük sorun olan Kürt sorununun çözümü acildir, elzemdir. Diyalog acildir, elzemdir. Müzakere acildir, elzemdir. Tecridin kalkması acildir, elzemdir” dedi.

“Ne Kürt sorunu ne de barış sorunu sadece HDP’nin sorunu olmamalıdır. Bu ülkede vicdanı olan herkesin sorunu olmalıdır” diyen Buldan, şöyle devam etti:

“Buradan siyasal ve toplumsal muhalefete, tüm demokrasi güçlerine, parlamentoya, sivil toplum örgütlerine, aydınlara, yazarlara, akademisyenlere ve bu ülkede vicdanı olan herkese bu çağrıyı yapmak istiyorum. Bu saatten sonra kurulması gereken bir ittifak varsa o da ‘barış ittifakı’ olmalıdır. Herkes ‘barış ittifakı’ üzerinde çalışmalıdır, yoğunlaşmalıdır ve bu ittifakı hayata geçirmelidir. Çünkü Türkiye’nin en acil ihtiyacı barıştır. Doğudan batıya, güneyden kuzeye Türkiye halklarının barış ittifakını oluşturması için bugünden itibaren bu ittifak üzerinde çalışmasının önemli olduğunu bir kez daha ifade ediyorum. 27 Eylül’de Ankara’da ilkelerimizi, perspektifimizi, çözüme dair hem Kürt sorununa hem de Türkiye’de yaşanan birçok sorunun çözümüne dair HDP’nin ilkeleri dediğimiz bir deklarasyonu Türkiye kamuoyuna açıklamaya hazırlanıyoruz. Bu ilkeler açıklandıktan sonra Türkiye halklarının HDP etrafında kenetleneceğine inanıyoruz.”

Mitinge, HDP’nin bölge milletvekilleri ile partililer katıldı.