Pervin Buldan: Altılı Masa adayını çeksin, bizim adayımızı desteklesin

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Altılı Masa’ya kendi adaylarını desteklemeleri çağrısında bulundu. Buldan, “Altılı Masa adayını çeksin, bizim adayımıza oy versinler. Bu kadar net konuşuyoruz. Çıkaracağımız aday Altılı Masa’nın adayından çok daha kapsayıcı, çok daha güven verici ve Türkiye toplumunun vicdanına seslenecek birisi olacak” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Buldan, önümüzdeki seçimlere dair Altılı Masa ve ortak aday tartışmalarıyla ilgili ilginç bir çağrıda bulundu.

Bianet’e konuşan Buldan, partisinin kendi adayını çıkaracağını yineledi.

“Bizim Altılı Masa lehine adayımızı çekmemiz gerektiği düşünülüyor da Altılı Masa’nın çekmesi neden düşünülmüyor?” diye soran Buldan, “Altılı Masa adayını çeksin, bizim adayımıza oy versinler” ifadelerini kullandı.

HDP Eş Genel Başkanı Buldan şöyle devam etti:

“Altılı Masa bizden ‘yanımızda görünmeyin, biz sizinle ortak fotoğraf vermeyelim, ama bu iktidarı değiştirmek için koşulsuz şartsız, bizim belirleyeceğimiz adaya oy verin’ beklentisi içinde. Ancak bu şu an itibariyle mümkün olmayan bir şey.

Biz kendi adayımızla Cumhurbaşkanlığı seçiminde çok büyük bir yarış içine gireceğiz, bunu çok açık ve net söylüyorum. Belki Altılı Masa’nın adayı bizim adayımızı destekleme kararı alacak.

Türkiye toplumuna güven vermeyen, Türkiye toplumuna kararlılık ifade etmeyen, bütün sorunların çözümüne güvence vermeyen ve belli bir kesimi dışlayan adayın kazanma şansının olmayacağını düşünüyoruz.

Bizim adayımız Türkiye toplumunu kapsayan, tüm krizlerin, sorunların çözümüne çare bulacak olan ve bu konuda güvence verecek olan Türkiye halklarının kabul edebileceği, gerçekten çok samimi ve vicdanının sesini dinleyerek oy verebileceği bir insan olacak.

Bizim Altılı Masa lehine adayımızı çekmemiz gerektiği düşünülüyor da Altılı Masa’nın çekmesi neden düşünülmüyor? Altılı Masa adayını çeksin, bizim adayımıza oy versinler. Bu kadar net konuşuyoruz. Çıkaracağımız aday Altılı Masa’nın adayından çok daha kapsayıcı, çok daha güven verici ve Türkiye toplumunun vicdanına seslenecek birisi olacak. Bizim adayımız ikinci turda da yarışabilir.”

“Kazanma şansının çok yüksek olduğunu söylemek isterim”

Seçim ikinci tura kalırsa partisinin tutumunun ne olacağı yönündeki soruya da cevap veren Buldan şöyle devam etti:

“Şu an birinci tura yoğunlaşıyoruz, ikinci tura kalacağı zaman veya öyle bir aşamaya geldiğimizde kurullarımızla yeniden bir karar vereceğiz. Ama şu an tek hedefimiz kendi adayımızın birinci turda kazanması yönünde. Altılı Masa’nın adayının bizim adayımız lehine çekilmesi durumunda adayımızın birinci turda kazanma şansının çok yüksek olduğunu söylemek isterim.”