Pentagon’dan Rojava açıklaması: Olası operasyon konusunda tavrımız net

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü General Pat Ryder, Türkiye’nin Rojava’da olası bir kara operasyonuyla ilgili tavırlarının net olduğunu belirterek, “Türk müttefiklerimizle de bu noktada yakın iletişimimizi sürdürüyoruz” dedi.

Pentagon’da düzenlenen basın toplantısında konuşan sözcü Pat Ryder, Türkiye’nin Rojava’ya yönelik  operasyon tehdidi, DSG ile yürütülen faaliyetler ile Irak’ta ve Kerkük’te son süreçte artan IŞİD saldırıları hakkında soruları yanıtladı.

Pentagon sözcüsü, “Pentagon’un Türk ordusunun Suriye’nin kuzeyinde, DDG ile ortak devriyelerin olduğu bölgelerde bir kara saldırısı düzenleyeceği konusunda hâlâ bir endişesi var mı?” şeklindeki soruya şu yanıtı verdi:

“Bunu Türk müttefiklerimize aynen aktardık”

“Biz Suriye’nin kuzeyinde olası bir operasyon konusundaki tavrımızı net olarak kamuoyu nezdinde de ifade ettik. Bunu Türk müttefiklerimize aynen aktardık. Bunları şimdi yeniden tekrarlamayacağım.

Bildiğiniz üzere bölgedeki durumu izlemeyi sürdürüyoruz. ABD’nin bölgedeki ortağı Demokratik Suriye Güçleri yeniden devriyelere başladı. Bizim bölgede odak noktamız IŞID olmaya devam ediyor. Bildiğiniz gibi CENTCOM da bir operasyon açıklaması yaptı. Türk müttefiklerimizle de bu noktada yakın iletişimimizi sürdürüyoruz.”

General Ryder, Türkiye’nin olası bir kara operasyonu öncesinde ABD’ye haber verip vermeyeceği konusundaki soruya da, “Türkler adına konuşmak istemem. Biz iletişim kanallarını açık tutuyoruz. Düzenli olarak Türkiye ile her seviyede görüşmeler yapıyoruz. Askerlerimizin güvenliği konusuna gelince, umarım onların güvenliğini tehlikeye atacak bir durum yaşamayız” yanıtını verdi.

Pentagon sözcüsü bir başka soru üzerine ABD Merkez Komutanlığı’nın (CENTCOM) Rojava’da “yerel ortağımız” dediği SDG ile birlikte IŞİD’e karşı üç hava saldırısı düzenlediğini ve operasyonda 6 IŞİD’linin tutuklandığını söyledi.

“Irak’ta IŞİD tehdidine karşı birlikte çalışmaya devam etmemiz çok önemli”

Irak ve Kerkük’te IŞİD tarafından Irak güvenlik güçlerine yönelik saldırılar hakkında bir soruyu yanıtlayan sözcü Ryder, “Irak ile uzun süredir devam eden ilişkimiz var. IŞİD’in ortaya çıkardığı tehdide karşı koymak için o bölgede birlikte çalışmaya devam etmemiz yine bu yüzden çok önemli” dedi.

Sözcü Ryder, Irak güvenlik güçlerine bu tehdide karşı savaşma yeteneklerini güçlendirmeleri için yardım ve eğitim desteğinde bulunduklarını hatırlattı.