Pentagon’dan IŞİD liderinin ‘öldürüldü’ haberlerine ilişkin açıklama: Doğrulayamayız

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Ryder, Milli İstihbarat Teşkilatının (MİT), IŞİD lideri Ebu Hüseyin El Hüseyni El Kureyşi’yi öldürdüğü haberlerini doğrulayamadıklarını söyledi.

Günlük basın toplantısında, MİT’in Suriye’nin kuzeyinde IŞİD lideri El Kureyşi’yi öldürmesine ilişkin soruya yanıt veren ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, “Bu haberleri şu anda doğrulayamayız. Eğer doğruysa, memnuniyetle karşılanır. Genel anlamda, Türkiye’nin IŞİD’a karşı yaptıklarını takdir ediyoruz. Bildiğiniz gibi, Kuzey Suriye’deki sınır bölgelerinde, Türk kuvvetleri geçmişte de IŞİD ile mücadele etti. Ve yine, IŞİD’ın kalıcı olarak yenilgisine yardımcı olmak için uluslararası toplumun yapabileceği her şey çok faydalıdır” dedi.

İki ülke silahlı kuvvetleri arasında bu konuda herhangi bir iletişimin söz konusu olup olmadığı sorusunu ise Ryder, ABD’nin Avrupa Kuvvetleri Komutanlığına yönlendirerek yanıtlamaktan kaçındı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Nisan’da, El Kureyşi’nin etkisiz hale getirildiğini açıklamıştı.

Sık sık yer değiştirdiği tespit edilen “IŞİD’ın yeni halifesi” Ebu Hüseyin El Hüseyni El Kureyşi kod adlı örgüt liderinin, Rojava’nın Afrin kentine bağlı Cindires kasabasında olduğu ve yakın zamanda yer değiştireceği istihbaratı üzerine MİT’in 29 Nisan’da operasyon düzenlediği belirtilmişti.